Zdjęcie: DWOT
Reklama

Na Podkarpaciu uruchomiono 9 punktów pobrań wymazów do wykonania testów na obecność koronawirusa. Badanie jest bezpłatne. 

Punkty “drive thru” uruchomiono z inicjatywy wojewody podkarpackiego, szpitali oraz podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. – Osoba przebywająca na kwarantannie otrzyma z wyprzedzeniem SMS-a z zaproszeniem na badanie, które powinno być wykonane w 12 dobie – poinformował Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego NFZ. 

W poniedziałek, 11 maja, wykonano pierwsze badania. – Cel jest jeden – aby na terenie całego województwa dostęp do pobierania wymazów był jeszcze szybszy, prostszy, wygodniejszy i co ważne – bezpieczniejszy – wyjaśnia Śliż. 

Test jest dobrowolny. Osoba, która chce go wykonać, musi mieć prywatny samochód, którym dojedzie do mobilnego punktu pobrań. Konieczne jest również zabranie dowodu osobistego. Obowiązkowo trzeba się też skontaktować ze swoim sanepidem, by odnotował, że osoba przebywająca na kwarantannie opuściła miejsce odbywania kwarantanny.

Wszystkie punkty pobrań na Podkarpaciu są przy szpitalach, które wykonują badania w różnych godzinach:

– Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie (10:00-12:00)

– Szpital Specjalistyczny w Jaśle (9:00-11:00)

– Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu (7:30-9:30)

– Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu (10:00-13:00)

– Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu (10:00-13:30)

– Centrum Medyczne w Łańcucie (9:00-11:00)

– Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie (8:00-10:00)

– Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Przeworsku (11:00-13:00)

– Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Leżajsku (7:00-9:00)

Po wykonaniu badania, wynik można zobaczyć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Pacjent będzie o nim również poinformowany przez laboratorium. W przypadku dodatniego wyniku, należy skontaktować się z sanepidem i postępować zgodnie z zaleceniami albo zgłosić się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym.

– W przypadku ujemnego wyniku, stacja sanitarno-epidemiologiczna powinna zwolnić pacjenta z kwarantanny – tłumaczy Rafał Śliż. 

Badanie jest bezpłatne, jego koszt finansuje NFZ. Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, ryczałt za co najmniej dwugodzinną działalność punktu pobrań wynosi 300 zł za dobę oraz 21 zł za każde pobranie wymazu. – Takie kwoty będą przekazane szpitalom zgodnie z zawartymi z NFZ umowami – dodaje Śliż. 

Wszelkie informacje można również uzyskać, dzwoniąc na numer 800 190 590. To bezpłatna infolinia NFZ.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: