Fot. Krystian Kłysewicz / Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna

Szlak Architektury Drewnianej województwa podkarpackiego od niedawna cieszy się nową wersją strony internetowej. Uzupełniono ją nowymi treściami i fotografiami drewnianych perełek podkarpackiego dziedzictwa.

– Witryna, dzięki współczesnym technikom fotograficznym, umożliwia zwiedzanie wybranych obiektów w wirtualnej rzeczywistości – poinformowała Sabina Mermer z Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Rzeszowie. 

Na stronie sad.podkarpackie.travel zaszły spore zmiany. Strona prezentująca ciekawe zabytki architektury drewnianej na Podkarpaciu – wyróżnika regionu – przeszła gruntowną metamorfozę. Nowe treści, dostarczające ciekawych informacji o obiektach zaklętego w drewnie dziedzictwa, zilustrowano pięknymi fotografiami zabytków.

Witryna zyskała nie tylko nowy wygląd, ale także nowe funkcjonalności.

Ruszając na Szlak Architektury Drewnianej, rozpoczynamy magiczną podróż w czasie. Blisko 130 unikatowych obiektów – kościoły, cerkwie, ale też skanseny, zespoły zabudowy małomiasteczkowej, dworki i pałace są dziś niemymi świadkami bogatej historii i kultury dawnych wieków.

Dzięki współczesnym technologiom fotograficznym niektóre z świątyń Szlaku Architektury Drewnianej można odwiedzić online. Kolorowa cerkiew w Świątkowej Wielkiej, drewniany kościół w Lutczy, kościół w Porębach Dymarskich oraz cerkiew w Gorajcu dzięki technologii VR są dostępne na stronie w pełnej krasie. Miejsca te można obejrzeć dosłownie z każdej strony i z wielu perspektyw.

Treści na stronie dostępne są także w językach angielskim i ukraińskim. Zastosowano mechanizmy ułatwiające korzystanie ze strony także osobom niedowidzącym. Użyteczne jest także oznaczenie obiektów na mapie.

Wizytówkami podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej są obiekty UNESCO oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Muzeum w Sanoku to największy skansen w Polsce, który w autentyczny sposób oddaje klimat dawnych wsi i miasteczek południowo-wschodniej Polski.

Z kolei podkarpackie obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to dwa kościoły w Bliznem i Haczowie oraz cztery cerkwie, w Chotyńcu, Radrużu, Smolniku i Turzańsku, wyróżniają się maestrią wykonania oraz długą historią. Te i inne przykłady drewnianej architektury są na dziewięciu trasach, stanowiących jednocześnie propozycje na spędzenie czasu na Podkarpaciu. 

Modernizacja strony Szlaku Architektury Drewnianej była możliwa dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Fot. Krystian Kłysewicz / Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama