Zdjęcia: Estrada Rzeszowska

Zamiast podłączać się do telefonu, podłącz się do poezji. Estrada Rzeszowska zaprasza do zapoznania się z nowym projektem, który urozmaici przestrzeń miejską w Rzeszowie.

„Podłącz Poezję”

Projekt ma na celu promowanie poezji rzeszowskich twórców wśród mieszkańców miasta. Projekt jest realizowany w przestrzeni miejskiej i ma zachęcać przechodniów do odkrywania piękna poezji i „podłączania” się do niej, zamiast do swoich telefonów.

W projekcie uczestniczy sześciu utalentowanych rzeszowskich poetów, a ich twórczość zostanie udostępniona w najbardziej popularnych miejscach w mieście.

Idea Projektu

W dzisiejszych czasach, gdy smartfony dominują w naszym codziennym życiu, łatwo jest zapomnieć o magii słowa pisanego. Projekt „Podłącz Poezje” ma na celu zmianę tego trendu poprzez stworzenie punktów z poezją w różnych częściach Rzeszowa. W wyznaczonych miejscach, zamiast tradycyjnych ładowarek do telefonów, znajdą się miejsca, w których można „załadować poezje do głowy”, gdzie przechodnie będą mogli zapoznać się z wierszami lokalnych autorów.

Poezja – klucz do poszerzenia horyzontów

Poezja ma niezwykłą moc otwierania oczu na świat, rozwijania wyobraźni i pogłębiania wrażliwości. Czytanie poezji pomaga lepiej zrozumieć siebie i innych, dostrzegać piękno w codzienności oraz refleksyjnie podchodzić do rzeczywistości. Dla wielu ludzi kontakt z poezją jest źródłem inspiracji i wewnętrznego wzbogacenia.

„Podłącz Poezję” to nie tylko okazja do promocji lokalnych poetów, ale także szansa na rozwinięcie kulturalnej wrażliwości mieszkańców Rzeszowa. Chcemy, aby nasz projekt zachęcił ludzi do zatrzymania się na chwilę, oderwania od ekranów i zanurzenia w słowie pisanym, które ma moc przemieniania naszej percepcji świata.

Zdjęcia: Estrada Rzeszowska

Miejsca i autorzy

Projekt można będzie zobaczyć w kluczowych lokalizacjach miasta, takich jak rzeszowski Rynek, aleja Lubomirskich oraz popularne kawiarnie i galerie. Zaangażowani w projekt poeci to:

Monika Zając-Czerkies

Animator kultury i fotograf, główny instruktor w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, równolegle pracuje w Podkarpackim Informatorze Kulturalnym. Pasjonatka starego kina, fotografii i malarstwa. Kocha czytać i pisać. Pasje te, przekłada na prowadzenie blogów tematycznych dotyczących kina: „Film-olśnienia, czyli KADRY ZE SNU. Blog Moniki Zając-Czerkies” oraz poetyckiego: „Poezjo/grafie_ Monika Zając-Czerkies”. Związana jest z Peronem Literackim Biblioteki Kraków od 2022 r. Laureatka konkursów poetyckich, publikacje w prasie regionalnej i w Internecie.

Tomasz Wojewoda

Poeta, tłumacz, krytyk literacki, redaktor, romanista. Dotychczas wydał trzy zbiory wierszy: „Notatki z podróży” (2008), „Chleb i ziemia” (2011), „Monologi spod nosa” (2017). W przygotowaniu czwarty zbiór wierszy, pod roboczym tytułem „Części znamienne. Zdziwiony tlen”. Publikował m.in. w „Wyspie”, „Frazie” , „Poezji dzisiaj” oraz „Afroncie”. Laureat III nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla TRAKL-TAT (2022). W 2023 roku dwa jego wiersze (w przekładzie Cecilii Woloch) zostały opublikowane w prestiżowym, amerykańskim czasopiśmie literackim „Atlanta Review”.

Klaudia Gnatowska

Poetka, której twórczość wyróżnia się głęboką refleksją i wrażliwością na otaczający świat. Już od najmłodszych lat fascynowała się literaturą, a swoje pierwsze wiersze napisała jeszcze jako dziecko. Klaudia czerpie inspiracje z codziennych doświadczeń, przyrody oraz lokalnej kultury. Jej utwory, pełne emocji i liryzmu, dotykają najważniejszych aspektów ludzkiego życia – miłości, przemijania, radości i smutku.

Joanna Prejzner

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ Kraków. Jest pomysłodawczynią i realizatorką projektu Teatr Słów Nieprzypadkowych oraz razem z Małgorzatą Szepelak współtworzy projekt Zakręcone Literatki.

Katarzyna Zuzanna-Śmigiel

Ekonomista, finansista, filolog. Od kilku sezonów uczestniczy w warsztatach poetyckich i prozatorskich organizowanych przez Peron Literacki Biblioteki Kraków.

Małgorzata Szepelak

Absolwentka dziennikarstwa Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W 2019 roku ukazał się jej debiut literacki „Kufer cedru pełen”, a w 2022 roku wydała drugi tomik „Kołowrotek”. Laureatka nagrody Złote Pióro rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich w kategorii poezja za rok 2022 (zbiór wierszy „Kołowrotek”). W sieci prowadzi blog literacki boadicea.pl.

„Podłącz Poezję” to okazja do odkrycia nowych, inspirujących utworów i lokalnych utalentowanych twórców oraz do refleksji nad własnym życiem i otaczającym nas światem.

(red)

Reklama