Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Manifa Rzeszów i Akcja Demokracja w najbliższy wtorek (9 listopada) w Rzeszowie organizują zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Legalna Aborcja. Bez Kompromisów”. 

Wspomniany projekt ustawy powstał w odpowiedzi na haniebne pseudo-orzeczenie tzw. Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ograniczenia prawa do aborcji. Projekt stworzyły organizacje feministyczne, m.in. Ogólnopolski Strajk Kobiet, Aborcyjny Dream Team, Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, Akcja Demokracja oraz posłanki Lewicy i partii Zieloni.

Projekt ustawy zakłada m.in. darmową aborcję z woli pacjentki do 12. tygodnia ciąży. Inicjatorzy chcą zebrać minimum 100 tys. podpisów do końca roku. „A najlepiej jeszcze więcej. To właśnie ta liczba będzie reprezentowała głos naszego społeczeństwa – TAK DLA WYBORU, NIE DLA ZAKAZU!” – apelują Akcja Demokracja i Manifa Rzeszów. 

Zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy liberalizującego przepisy aborcyjne jest o tyle istotna, że w ostatnim czasie środowiska antyaborcyjne złożyły w Sejmie prawie 130 tys. podpisów pod projektem ustawy „Stop Aborcji”. Ten przewiduje zaś karanie od 5 do 25 lat więzienia, a nawet dożywocie za aborcję dla matki i lekarza. 

Na początku listopada marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do pierwszego czytania projekt „Stop Aborcji”. W kontrze do tego projektu jest „Legalna Aborcja. Bez Kompromisów”. Zbiórkę podpisów pod tym projektem ustawy we wtorek (9 listopada) w Rzeszowie organizują Manifa Rzeszów i Akcja Demokracja. 

Zbiórkę zaplanowano przy ulicy 3 Maja (koło pomnika Tadeusza Nalepy), od godz. 16:00 do 17:00. „Przyjdź i złóż swój podpis. Każdy kolejny podpis przybliża nas do celu!” – apelują organizatorzy zbiórki.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama