Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie wstrzymało podwyżki cen wody i ścieków. Mają one wejść w życie w czerwcu.

Wstrzymanie podwyżek ma związek z nową ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Pod koniec listopada 2017 r. podpisał ją prezydent RP Andrzej Duda. Ustawa zaczęła obowiązywać od 12 grudnia. Na jej mocy został wprowadzony centralny regulator taryf za wodę i ścieki – Wody Polskie. Taryfy za wodę i ścieki mają być ustalane na 3 lata. Zapis ten wzbudził mocne protesty w sektorze wodno-kanalizacyjnym. 

W grudniu rzeszowscy radni podwyższyli opłatę za wodę i ścieki od początku 2018 r. o 3,59 proc. za 1 m sześc. – z dotychczasowych 8,37 do 8,67 zł. MPWiK szacował, że przy średnim zużyciu wody 3,3 m sześc. w czteroosobowej rodzinie miesięczne rachunki mieszkańców Rzeszowa wzrosną o 3,96 zł. Na jedną osobę ma być to kwota wyższa o 99 groszy.

Władze Rzeszowa wzrost cen tłumaczyły tym, że MWPiK, oprócz opłaty zmiennej, w związku z nowymi przepisami o prawie wodnym, będzie musiało płacić opłatę stałą za maksymalny pobór wody – ok. 80 tys. zł. Podobnie w przypadku ścieków. Tutaj roczna kwota do zapłacenia wahać ma się w granicach ok. 200 tys. zł.

Podwyżki cen wody i ścieków zostają jednak opóźnione, ponieważ tzw. ustawa wodna spowodowała, że taryfy obowiązujące w 2017 roku zostają przedłużone o 180 dni – do 10 czerwca. To oznacza, że do tego czasu ceny za wodę i ścieki w Rzeszowie się nie zmienią. 

MPWiK poinformowało na swojej stronie internetowej, że wystąpiło o interpretację przepisów do Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. – Spółka będzie na bieżąco informować o ewentualnych zmianach wysokości taryf – podało MPWiK. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama