Zdjęcie: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

8 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupę przestępczej zajmującej się handlem nielegalnymi papierosami z przemytu zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej z Rzeszowa – Jasionki.

Działania operacyjne pograniczników trwały prawie dwa lata. Najpierw mundurowi dotarli do informacji, z których wynikało, że w proceder jest zaangażowanych 8 osób – to mieszkańcy Podkarpacia i Małopolski.

Na czele grupy przestępczej stał bezrobotny 48-letni Grzegorz W., mieszkaniec Mielca. – Mężczyzna kilka lat wcześniej był już karany za przestępstwa karno-skarbowe – twierdzi mjr Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. 

Grzegorz W. skupował kontrabandę od mieszkańców Przemyśla i Krakowa, a potem papierosy przechowywał w mieszkaniu lub na posesji pod Mielcem. Kolejne osoby były odpowiedzialne za przewożenie papierosów i dalszą ich dystrybucję w kraju.

Z ustaleń funkcjonariuszy SG wynika, że obrót kontrabandą odbywał się na dużą skalę, a osoby zamieszane w proceder osiągały z tego tytułu spore zyski. Jak twierdzi Straż Graniczna, grupa działała od stycznia do lipca 2019 r. na Podkarpaciu i w Małopolsce.  

– Wprowadziła do obrotu ponad 102,5 tysiąca paczek papierosów, czym spowodowała straty Skarbu Państwa na ponad 2,5 mln zł – dodaje mjr Elżbieta Pikor.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Pod koniec listopada pogranicznicy zatrzymali 8 mężczyzn w wieku od 28 do 59 lat, przeszukali również ich mieszkania, zabezpieczyli samochód i około 30 tys. zł. Mjr Elżbieta Pikor twierdzi, że w grupie przestępczej był podział zadań. 

Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Przemyślu. Trzy z ośmiu zatrzymanych osób zostały tymczasowo aresztowane, pozostałe mają dozory policji, zakazy opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe. 

– W sprawie zabezpieczono na mieniu podejrzanych na poczet kar majątkowych mienie o wartości 1 030 000 zł – poinformowała Marta Pętkowska, rzecznik PO w Przemyślu. Sprawa ma charakter rozwojowy. Pogranicznicy nie wykluczają kolejnych zatrzymań. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama