Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

Setki egzemplarzy sprzętu wojskowego, prototypów oraz nowinek technologicznych będzie można podziwiać w dniach 11-12 stycznia (środa-czwartek) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce koło Rzeszowa.

W tych dniach w CWK odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Wykorzystanie Innowacyjnych Technologii dla Zwiększenia Zdolności Operacyjnych do Prowadzenia Działań w Terenie Górzystym”. Celem konferencji będzie prezentacja obecnych zdolności Sił Zbrojnych do prowadzenia działań w terenie górskim oraz możliwości ich zwiększenia przez wykorzystanie innowacyjnych technologii i nowoczesnego sprzętu.

W podrzeszowskiej Jasionce, poza szeregiem paneli dyskusyjnych i wykładów, będzie można podziwiać setki egzemplarzy sprzętu wojskowego, prototypów oraz nowinek technologicznych, które są, lub mogą być przydatne w przyszłych działaniach w górach i nie tylko.

Swoje nowości zaprezentują zakłady Polskiej Grupy Zbrojeniowej i firmy produkujące na potrzeby Sił Zbrojnych, służby mundurowe i uczelnie, a w tym Politechnika Rzeszowska. Łącznie zaprezentuje się prawie 100 wystawców.

– Będzie można sprawdzić swe umiejętności strzeleckie w strzelnicy kontenerowej, zobaczyć najnowszą broń, pojazdy opancerzone oraz latające statki rozpoznawcze i inne urządzenia, które mogą być wykorzystane w działaniach wojskowych – poinformował kpt. Konrad Radzik, rzecznik 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

W wykładach, dyskusjach i pokazach, oprócz żołnierzy, wezmą udział przedstawiciele służb mundurowych oraz uczelni wyższych, zarówno wojskowych, jak i cywilnych z całego kraju. Swój udział zapowiedzieli także przedstawiciele wojsk górskich z NATO, dzięki którym przedsięwzięcie nabierze międzynarodowego charakteru.

Organizatorem konferencji jest Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych oraz 21. Brygada Strzelców Podhalańskich. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki.

Uroczysta inauguracja konferencji z udziałem przedstawicieli MON oraz władz wojewódzkich i samorządowych odbędzie się 11 styczna o godz. 9.00 w sali kongresowej.

Do udziału w pokazach wojskowi zapraszają wszystkich chętnych, szczególnie młodzież oraz wielbicieli techniki wojskowej i militariów. Sprzęt prezentowany będzie
w dniach 11 i 12 stycznia w budynku CWK od godz. 9:00 do 15:00. Wstęp bezpłatny.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama