Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Firma Sweco przygotuje koncepcję drogi łączącej ulicę Warszawską ze strefą ekonomiczną Dworzysko. Łącznik domknie układ drogowy na północy miasta.

Umowę na przygotowanie koncepcji drogi podpisano w czwartek, 19 października, w ratuszu. Poznańska firma Sweco otrzyma za to 2,4 mln zł. Pieniądze wykładają: miasto Rzeszów oraz województwo podkarpackie.

Koncepcja, jak przewiduje umowa, będzie gotowa za osiem miesięcy. To podstawa dalszych prac – opracowania dokumentacji i budowy samej drogi, która będzie miała 6,5 km długości. W Rzeszowie – ok. 5,4 km, a w gminie Świlcza – 1,1 km.

Nie tak dawno rząd przyznał miastu 250 mln zł na inwestycję.  

To szansa dla Dworzyska 

Zdjęcie: materiały miasta Rzeszów

Łącznik ulicy Warszawskiej z Krakowską ma domknąć układ drogowy na północy Rzeszowa. Dwa z trzech odcinków już są: łącznik ulicy Rzecha z Lubelską (jego częścią jest most Mazowieckiego) i wybudowana w 2019 r. droga pomiędzy ul. Lubelską a Warszawską.

Każdy ma po dwa pasy ruchu w obu kierunkach, a także chodniki i ścieżki rowerowe. Tak samo będzie wyglądał ostatni odcinek, czyli połączenie ulic Warszawskiej z Krakowską. Elementem drogi będzie ok. 300-metrowy wiadukt nad Warszawską i torami kolejowymi.

Nowy etap trasy rozpocznie się na rondzie Bartoszewskiego – tuż przed skrzyżowaniem ulic Krogulskiego i Warszawskiej. – Trasa doprowadzi do skrzyżowania ulic Chmury i Inwestycyjnej – wyjaśnia Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Przy drodze powstaną ścieżki rowerowe, chodniki i oświetlenie. – Ona nie tylko usprawni ruch, ale otworzy kolejne tereny w strefie Dworzysko na inwestycje – uważa Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, który uczestniczył w podpisaniu umowy z firmą Sweco. 

Termin rozpoczęcia budowy nie jest znany. Miasto szuka też dofinansowania kolejnego odcinka drogi. Powstanie on z rozbudowy ul. Chmury, wykonania nowego jej włączenia do ul. Krakowskiej, a także przebudowy fragmentu tej ostatniej ulicy. 

Gospodarcze serce regionu

Według prezydenta, droga łącząca Warszawską z Dworzyskiem daje szanse na powstanie nawet kilkunastu tysięcy nowych miejsc pracy. Firmy, które myślą o odbudowie Ukrainy, muszą mieć gwarancję dobrze połączonego Dworzyska z drogami A4, S19 i lotniskiem. 

Dworzysko – jak przewidują władze miasta – będzie także jednym z najważniejszych miejsc gospodarczych w Polsce. 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama