Już 25 osób utonęło od początku roku na Podkarpaciu, z czego 17 podczas wypoczynku nad wodą. Policjanci apelują o zachowanie rozwagi.

Słoneczna aura i upały sprawiają, że bardzo chętnie wypoczywamy nad wodą. Tylko w lipcu w Polsce utonęło 126 osób. Aby wypoczynek nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek.

– Jednak jezioro czy morze to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność urlopowiczów. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach – poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

W miniony weekend na Podkarpaciu utonęło pięciu mężczyzn. W niedzielę na terenie kopalni piasku w miejscowości Gielnia, 36-letni mieszkaniec powiatu stalowowolskiego skoczył z brzegu do wody „na główkę”. Uderzył w podłoże i doznał urazu kręgosłupa.

Policja przypomina o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu nad wodą:

– Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni.

– Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

– Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!

Advertisement

– Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” – aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

– Materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

– Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.

– Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.

– Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.

– Nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem. Pamiętajmy, że dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama