Zdjęcie: Sebastian Staniewicz / Rzeszów News
Reklama

– Bądźmy odpowiedzialni! – apeluje podkarpacka policja w związku z obowiązkiem noszenia maseczek. 

Od soboty Polska jest w strefie żółtej, a to oznacza, że mamy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na wolnym powietrzu. W tym tygodniu Komenda Główna Policji zapowiedziała politykę „zero tolerancji” wobec osób, które nie stosują się do obostrzeń wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa.

W niedzielę Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie przypomniała o stosowaniu się do obowiązujących przepisów. – Nie zapominajmy, że wszystkie ograniczenia i obostrzenia mają na celu ochronę życia i zdrowia – podkreśla podkom. Ewelina Wrona z KWP w Rzeszowie. 

Zgodnie z zapowiedziami, policjanci zaczęli sprawdzać realizację obowiązku noszenia maseczki. – Osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa, będą musiały okazać stosowne zaświadczenie wydane przez lekarza lub okazać dokument, który potwierdza niepełnosprawność – wyjaśnia podkom. Wrona. 

– Naszym wspólnym celem jest zapobieganie i ograniczenie rozprzestrzenienia się koronawirusa – zaznacza. Wspólnie z innymi służbami policjanci kontrolują m.in. galerie handlowe, środki komunikacji miejskiej, czy targowiska. Są wszędzie tam, gdzie zbiera się dużo ludzi. – Reagują na wszelkie przypadki naruszenia prawa – zapewnia Ewelina Wrona. 

Twierdzi, że każda sprawa jest traktowana indywidualnie i to policjant decyduje, czy wobec legitymowanej osoby interwencja zakończy się pouczeniem, mandatem czy zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu.

– W sytuacjach uporczywego lekceważenia obowiązujących przepisów, policja powiadomi także służby sanitarne. One mają uprawnienia do tego, aby nakładać wysokie kary pieniężne [nawet 30 tys. zł. – przyp. red.] – przypomina podkom. Wrona. 

I zapewnia, że w tej trudnej sytuacji nie chodzi o ilość wystawionych mandatów, czy skierowanych wniosków o ukaranie do sądu. – Chodzi przede wszystkim o odpowiedzialne zachowanie. W dużej mierze, to od naszej postawy zależy nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale także innych – dodają policjanci.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: