Reklama

Jazda po chodniku i przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych to najczęściej popełniane przez rowerzystów wykroczenia – twierdzi Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. Ostrzega, że nieznajomość przepisów nie jest żadną okolicznością łagodzącą.

Podkarpaccy policjanci kilkadziesiąt razy dziennie zwracają uwagę na wykroczenia, jakie popełniają rowerzyści. Bardzo wielu spośród nich dziwi się reakcjom policjantów. Rowerzyści są przekonani, że nie złamali przepisów. Wynika to często z ich nieznajomości.

Dziś rowerem po drogach legalnie może poruszać się każdy dorosły człowiek, nie jest wymagane żadne przeszkolenie, jedynym uprawnieniem jest posiadanie dowodu osobistego.

Rowerzyści powinni znać zapisy art. 33 prawa o ruchu drogowym. Nie jest ich zbyt wiele, dlatego te najważniejsze policja przypomina:

– Rowerzysta ma obowiązek poruszać się drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, o ile takie są wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Trzeba pamiętać, że drogi dla rowerów są jednokierunkowe! Jeśli są, nie może korzystać z jezdni!

– Chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla pieszych! Rowerzysta może z  niego skorzystać w ściśle określonych sytuacjach:

*kiedy opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem w wieku do 10 lat

*kiedy wzdłuż drogi, na której dozwolona prędkość jest większa niż 50 km/h, nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry

*warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty – śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła

*w powyższych sytuacjach jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym!

Rowerzysta nie może:

– jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z wyjątkiem jazdy obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym i nie zagraża bezpieczeństwu ruchu

– jechać bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy oraz nóg na pedałach

– czepiać się innych pojazdów

– jechać wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Rowerzyści muszą liczyć się z karami za nieprzestrzeganie przepisów. Stawki grzywien wynoszą:

– niekorzystanie z drogi dla rowerów lup pasa ruchu dla rowerów, jeśli są wyznaczone – 50 zł

– jazda obok innego uczestnika ruchu – 50 zł

– jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach – 50 zł

– czepianie się pojazdów – 100 zł

– jazda po chodniku – 50 zł

– przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych – 100 zł

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

9 KOMENTARZE

  1. Popatrz, cała Europa jeździ rowerem bez żadnych pozwoleń i jakoś dalej żyją! Tylko że tam za szkolenie do poruszania się po drogach bierze się od małego i nie wygląda to jak nasze “szkolenie” na kartę rowerową.

  2. Mam w aucie zamontowany rejestrator. Mam nagrane dziesiątki filmów na których widać co wyprawiają rowerzyści. Główny ich grzech w moim odczuciu to jazda po przejściach dla pieszych i jazda pod prąd droga jednokierunkowa dla rowerów. Szczególnie obserwuje to na obwodnicy w okolicach od TESCO do skrętu na Słocinę. Dla mnie jest to niezrozumiałe jak można pozwolić jeżdżenia bez np. karty rowerowej jak dawniej było.

  3. Mieszkam na przeciwko prywatnego zakładu naprawiajacego kosiarki do trawy. Od kilku lat monitoring nagrywa obejscie domu i ten serwis. Mam już chyba wszystkich policjantów z Rzeszowa nagranych jak wyjmuja i wkładaja kosiarki do radiowozu! Oczywiście w mundurze czyli w godzinach pracy nie pracuja a zalatwiaja swoje prywatne sprawy i uzytkuja radiowozy które na wode nie jezdza ale na benzyne z podatkow NAS WSZYSTKICH. Tylko czekam na mandat 50 zl i publikuje na Youtubie. Wydział wewnetrzny z Warszawy zwolni WSZYSTKICH Tak żę czym wiecej dajecie mandatów rowerzystom tym prędzej będziecie na kuroniu :)-

  4. Dużo jeżdżę po Rzeszowie i z moich obserwacji wynika, że najczęściej łamanym prawem jest u nas w mieście jazda przez rowerzystów po jezdni, podczas gdy obok jest ścieżka rowerowa. To również jest wykroczenie drogowe karane mandatem. Redakcjo, warto o tym też wspomnieć!

Comments are closed.