„Policja Państwa Podziemnego w dokumentach”. Wystawa w ogrodach bernardyńskich [FOTO]

Jak polska policja działała w czasach niemieckiej okupacji? Tego się dowiecie z wystawy, którą w poniedziałek otwarto w rzeszowskich ogrodach bernardyńskich. 

 

Wystawę „Państwowy Korpus Bezpieczeństwa – Policja Polskiego Państwa Podziemnego w dokumentach” przygotowało Biuro Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP we współpracy z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i Archiwum Akt Nowych.

Ekspozycja ma przypominać o nieznanej szerzej historii policyjnych struktur, działających w trudnych czasach niemieckiej okupacji. Po raz pierwszy wystawę zaprezentowano w Warszawie w sierpniu ub. r. W poniedziałek zawitała do Rzeszowa. 

Insp. Dariusz Matusiak, komendant wojewódzki policji w Rzeszowie przybliżył historię powstania PKB. Wspomniał o jego strukturach, mówił o ogromnym ryzyku funkcjonariuszy działających w konspiracji i o cenie, jaką wielu z nich przyszło za to zapłacić.

Na tablicach prezentowanych jest wiele archiwalnych dokumentów z czasów niemieckiej okupacji, m.in. raporty, protokoły i spisy. PKB, polska konspiracyjna formacja policyjna Delegatury Rządu na Kraj, działała w latach 1940-1944. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wielu funkcjonariuszy PKB pełniło również służbę w Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa. W czasie okupacji, jak i po wojnie, byli za to szykanowani i represjonowani, pod ich adresem padały zarzuty kolaboracji z okupantem.  

Ekspozycja przedstawia niezwykłą rolę PKB w rozpracowywaniu wroga, oceny jego morale czy przeciwdziałaniu jego polityce eksterminacyjnej, czyli ostrzegania i ukrywania osób, którym groził areszt, czy wysyłka na przymusowe roboty do III Rzeszy. 

Wystawę w ogrodach bernardyńskich można oglądać przez miesiąc. W poniedziałek mieli okazję ją zobaczyć m.in. uczniowie klasy policyjnej z Zespołu Szkół w Tyczynie, którzy pod opieką swoich nauczycieli od wielu lat odkrywają już historię polskiej policji.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama