Zdjęcie: Lubuska policja

Nawet chwila braku wyobraźni może być przyczyną tragedii. Podkarpaccy policjanci apelują, by podczas upałów nie zostawiać w aucie dzieci i zwierząt. 

Od kilku dni przez Podkarpacie przechodzi kolejna fala upałów. Upały są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. – Nie zapominajmy o tym szczególnie w trakcie podróży – apeluje Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

Przy upałach w środku samochodu robi się „szklarnia” – temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. – Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Przez brak rozwagi możemy mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie – mówią policjanci.

Apelują szczególnie do dorosłych: – Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie chwilę, nie zostawiajmy swoich dzieci samych. Taka troska powinna dotyczyć także zwierząt.

Policjanci przypominają, że można dzwonić pod numer alarmowy 112, gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu. – Nie bądźmy obojętni! – podkreślają funkcjonariusze.

Planując podróż samochodem w wysokich temperaturach, wywietrzcie auto, miejcie zapas wody. Gdy czujecie, że wam spada koncentracja lub robi wam się słabo, zatrzymajcie się, wysiądźcie z samochodu, odpocznijcie kilka minut w cieniu.

Policjanci apelują również o rozsądek podczas wypoczynku nad wodą. Ona także jest dla nas zagrożeniem. – Po dłuższym leżeniu na słońcu, nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. Unikniemy szoku termicznego – twierdzi KWP Rzeszów. 

Pamiętajmy również, aby nigdy nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu, a także w miejscach do tego nieprzeznaczonych. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama