Reklama

Policjanci i motocykliści zrzeszeni w Polskim Ruchu Motocyklowym w sobotę od rana wspólnie prowadzili działania „Bezpieczeństwo na drodze – uwaga motocykliści”. Akcja była jednocześnie inauguracją kampanii „Kieruj się rozsądkiem”. Jej pierwsza odsłona skierowana jest właśnie do motocyklistów.[Not a valid template]

Działania rozpoczęły się o godz. 9 i trwały do godz. 11. Podczas prowadzonych kontroli drogowych w trzynastu punktach kontrolnych na terenie województwa podkarpackiego policjanci przypominali kierującym o zasadach bezpieczeństwa na drodze, a zwłaszcza o zachowaniu wobec kierujących motocyklami.

Przedstawiciele klubów motocyklowych zrzeszonych w Polskim Ruchu Motocyklowym za zgodą zatrzymanych do kontroli kierowców, we wskazanych przez nich miejscach naklejali na samochody specjalne naklejki z hasłem: „Patrz w lusterka – motocykle są wszędzie”.  – Zdecydowana większość kierowców chętnie zgadzała się na taki sposób włączenia w akcję – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

W działaniach przeprowadzonych w dwóch punktach w Rzeszowie brali udział motocykliści z Podkarpackiego Stowarzyszenia Motocyklowego „The Wild Geese”. Tradycyjnie już zwracali kierowcom uwagę na konieczność korzystania ze wstecznych lusterek. To bardzo ważne, szczególnie wiosną, kiedy na drogach pojawia się więcej jednośladów. Jedno zerknięcie w lusterko może ocalić czyjeś życie lub zdrowie.

W wypadkach, do których doszło w ubiegłym roku na drogach województwa podkarpackiego zginęło 17 motocyklistów, a 133 zostało rannych. Policjanci odnotowali 166 wypadków z udziałem motocyklistów. W tych zdarzeniach zginęło 26 osób, a 188 zostało rannych. Z policyjnych statystyk wynika również, że w 2013 roku na Podkarpaciu motocykliści byli sprawcami 63 wypadków (zginęło w nich 7 osób, a 67 osób doznało obrażeń). Główne przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów, to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Kampania „Kieruj się rozsądkiem” realizowana jest w ramach projektu współfinansowanego ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez kształtowanie pozytywnych zachowań na drodze i podnoszenie świadomości uczestników ruchu.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: