Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

5000 zł – taka kara grozi osobom, które nie stosują się do przymusowej kwarantanny. Na Podkarpaciu dotychczas nikogo nie ukarano. 

We wtorek Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie poinformowała, że funkcjonariusze codziennie sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną (obecnie na Podkarpaciu jest ich 1621) są pod wskazanymi adresami. Z takimi osobami kontaktują się telefonicznie, nie wchodzą do domów i mieszkań, osoba objęta kwarantanną ma pokazać się w oknie.

Policjanci sprawdzają również, czy osoby przestrzegają zasad bezpieczeństwa i czy potrzebują pomocy lub wsparcia. Informacje, jakie zbiorą mundurowi, przekazują do sanepidu i wojewody. – Brak kontaktu będzie skutkował powiadomieniem sanepidu, który będzie postępował zgodnie z przyjętymi procedurami – informuje KWP w Rzeszowie. 

Osoby, które nie stosują się do przymusowej kwarantanny, mogą zostać ukarane przez sanepid grzywną do 5000 zł. Podkarpacka komenda apeluje do stosowania się do zaleceń służb, o spokój oraz wzajemne wsparcie. – Każda osoba objęta kwarantanną domową musi być odpowiedzialna i nie narażać innych na ryzyko zarażenia – podkreśla KWP. 

Policjanci wyposażeni są w środki ochrony sanitarnej, przeznaczone do zadań związanych z zagrożeniem koronawirusem, aby w razie konieczności ich użyć.

Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Zasady kwarantanny

14-dniowa kwarantanna nakładana jest na osoby, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. W tym czasie nie wolno opuszczać domu. Należy unikać spotykania się z innymi osobami, a jeśli to niemożliwe – zachować bezpieczny odstęp wynoszący 1-1,5 m.

Podczas kwarantanny trzeba sanepid informować o stanie zdrowia. W razie jego pogorszenia, należy natychmiast powiadomić sanepid przez telefon i zgłosić się do oddziału zakaźnego. Należy też przestrzegać zasad higieny, w szczególności myć ręce, unikać dotykania oczu i ust, zakrywać usta i nos podczas kaszlu zgięciem łokcia lub chusteczką.

Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, poinformowała nas, że do tej pory na Podkarpaciu nikogo nie ukarano mandatem za nieprzestrzeganie kwarantanny.

Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama