Reklama

Ponad 170 pocisków pochodzących z okresu II wojny światowej wykopali rzeszowscy i mieleccy policjanci z lasów na terenie powiatu tarnobrzeskiego i mieleckiego.

[Not a valid template]

 

Sprawą zajmowali się funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz Komendy Powiatowej Policji w Mielcu. Celem poniedziałkowej akcji było odnalezienie i zneutralizowanie niebezpiecznych pozostałości z okresu II wojny światowej.

– Materiały te stanowią ogromne zagrożenie, dla osób, które w tym rejonie mogą zupełnie przypadkowo się znaleźć. Ich zabezpieczenie jest niezbędne również dlatego, bo pozyskany z niewybuchów materiał mógłby być wykorzystany do nielegalnego konstruowania urządzeń wybuchowych – podkreślają podkarpaccy policjanci.

W poniedziałek policjanci przeszukali kompleksy leśne powiatu tarnobrzeskiego i mieleckiego. Funkcjonariusze byli wspierani przez saperów z Niska oraz Rzeszowa, a także leśników i strażaków-ochotników. W okolicach Mielca i Nowej Dęby policjanci odnaleźli i zabezpieczyli 171 uzbrojonych pocisków artyleryjskich, moździerzowych oraz zapalników z okresu II wojny światowej.

– Znalezione pociski były uzbrojone, więc w rękach przypadkowych znalazców, mogły być niebezpieczne. Znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań i dróg, co również stanowiło potencjalne zagrożenie – dodają policjanci.

Wszystkie niewybuchy zostały zneutralizowane przez żołnierzy na poligonie w Nowej Dębie.

Policjanci przypominają, jak należy zachować się w przypadku znalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch:

– Znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać

– Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci

– Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć.

– O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią saperów.

– Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: