Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zatrzymali 42-letniego mieszkańca powiatu jarosławskiego. – Wyłudził on w 2015 roku na szkodę Skarbu Państwa blisko 3 mln zł – twierdzi policja. 

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Rzeszowie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Przemyślu, prowadzą śledztwo dotyczące wyłudzenia na szkodę Skarbu Państwa nienależnego zwrotu podatku VAT.

– Przestępstwo polegało na fikcyjnych rozliczeniach transakcji zakupu i sprzedaży telefonów komórkowych oraz innego sprzętu elektronicznego, które następnie były odsprzedawane obywatelom Ukrainy w ramach procedury Tax Free – poinformowała podinsp. Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik KWP w Rzeszowie. 

W „karuzelę VAT-owską” zamieszany jest 42-letni Mirosław W., mieszkaniec powiatu jarosławskiego, który prowadzi jednoosobową firmę, zajmującą się handlem. Z ustaleń policjantów wynika, że przedsiębiorca w oszustwach był pośrednikiem, uczestniczył w zakupach sprzętu elektronicznego od firm, które nieprawidłowo rozliczały podatek VAT. 

To właśnie Mirosław W. – jak twierdzi policja – na samym końcu występował do właściwego urzędu skarbowego o zwrot podatku VAT. Skarb Państwa stracił prawie 3 mln zł. – Te pieniądze trafiły na rachunek bankowy podejrzanego – dodaje podinsp. Tabasz-Rygiel. 

Przedsiębiorca został zatrzymany w miniony czwartek, w Prokuraturze Okręgowej w Przemyślu usłyszał zarzuty wyłudzenia mienia znacznej wartości oraz przestępstw skarbowych. Wobec Mirosława W. prokuratura zastosowała poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju połączony z odebraniem paszportu oraz dozór policji.

Policjanci zabezpieczyli majątek podejrzanego – udziały w spółce, samochód, a także nieruchomości. Sprawa jest rozwojowa. – 42-letni mężczyzna jest pierwszą osobą podejrzaną w śledztwie. W „karuzeli VAT-owskiej” uczestniczyło kilkadziesiąt firm z całej Polski – dodaje Marta Pętkowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Przemyślu. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama