Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji Rzeszowie

390 skontrolowanych motocyklistów i motorowerzystów. 117 naruszeń, w tym 53 przypadku przekroczenia prędkości – to bilans niedzielnej akcji „Motocykl” na podkarpackich drogach. 

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie przypomina, że do niemal połowy wypadków, w których poszkodowanymi są motocykliści lub ich pasażerowie, przyczyniają się inni użytkownicy dróg, najczęściej to kierowcy samochodów osobowych. Główne przyczyny to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Natomiast najczęstszymi przyczynami wypadków spowodowanych przez motocyklistów, są: jazda z nadmierną prędkością, nieprawidłowe wyprzedzanie, niezachowanie bezpiecznej odległości i nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu.

W 2020 r. doszło do 175 wypadków z udziałem motocyklistów/motorowerzystów, w których 16 osób poniosło śmierć, a 158 zostało rannych. W tym roku (do 9 maja) podkarpacka policja odnotowała 22 takie wypadki (5 osób zginęło, 17 zostało rannych).

W niedzielę (9 maja) funkcjonariusze drogówki zwracali uwagę na kierujących motocyklami i motorowerami, na stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców i prędkość, z jaką się poruszają. Policjanci skontrolowali 390 pojazdów.

– Ujawnili 117 naruszeń, jakich dopuścili się kierujący. Najwięcej – bo 53 – dotyczyły przekroczenia dopuszczalnej prędkości, 12 wykroczeń polegało na niewłaściwym wyprzedzaniu bądź omijaniu. Ponadto stwierdzono, że 10 kierowców nie miało wymaganych uprawnień, a stan techniczny 12 pojazdów był niewłaściwy – informuje KWP Rzeszów. 

Wszyscy kontrolowani byli trzeźwi. Akcja „Motocykl” została przeprowadzona w ramach ogólnopolskiej kampanii „Jednośladem bezpiecznie do celu”.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama