Reklama

Wspólną realizację badań naukowych i projektów badawczych zakłada porozumienie, które Politechnika Rzeszowska podpisała z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Porozumienie o współpracy uczelni z rzeszowskim muzeum podpisali w poniedziałek rektor PRz prof. Marek Orkisz i Bogdan Kaczmar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Politechnika i Muzeum mają wspólnie realizować badania naukowe i projekty badawcze. Wykorzystywany do nich będzie sprzęt w Laboratorium Technologii Wizualnych i Rzeczywistości Rozszerzonej Wydziału Zarządzania i Laboratorium 3D/2D rzeszowskiego muzeum.

Porozumienie zakłada przygotowanie aplikacji, która wykorzystywać będzie technologie rzeczywistości rozszerzonej do prezentowania zbiorów cyfrowych Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Na współpracy uczelni z muzeum najbardziej mają skorzystać studenci wydziału zarządzania. Będą mogli brać udział w praktykach studenckich, przygotowywać prace dyplomowe dotyczących zasobów muzeum. Ponadto studenci będą mogli uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych przygotowywanych oraz prowadzonych przez pracowników muzuem.

– Kadra naukowa będzie mogła korzystać z zasobów elektronicznych portalu Wirtualne Muzea Podkarpacia – poinformowała Magdalena Kamler z Politechniki Rzeszowskiej.

Plan współpracy przewiduje również wymianę doświadczeń pomiędzy pracownikami muzeum i uczelnianego laboratorium. Chodzi o poszerzanie wiedzy z zakresu technik związanych z wykorzystaniem technologii wirtualnej, a także popularyzacji rzeczywistości rozszerzonej wśród zwiedzających muzeum.

(ak)

Reklama