Fot. Andy Eathorne. Na zdjęciu Marta Kwiecień

„W naszych murach pełnych talentów, gdzie Łukasiewicza przyświeca nam blask, spełniamy swoje najszczersze marzenia, by się rozwijać i iść z dumą w świat” – od takich słów zaczyna się nowy hymn Politechniki Rzeszowskiej, którego autorką jest Marta Kwiecień, studentka piątego roku budownictwa.

Politechnika Rzeszowska postanowiła sprawdzić, jak mają się humanistyczne umiejętności przyszłych magistrów inżynierów i ogłosiła konkurs, który polegał na stworzeniu tekstu hymnu uczelni. Utwór musiał odnosić się do tradycji szkoły wyższej w nauczaniu i kształtowaniu postaw studentów, do bogatej historii oraz ważnych postaci zasłużonych dla powstania i rozwoju uczelni. Motywem przewodnim hymnu były słowa ,,Leć do gwiazd’’.

W literackich zmaganiach wzięło udział 21 ścisłych umysłów. Wygrała je Marta Kwiecień, studentka piątego roku budownictwa. W nagrodę za utwór, który ma trzy zwrotki i refren, zwyciężczyni otrzymała tysiąc złotych.

– Pewnie wiele osób zaskoczę, ale samo napisanie tekstu nie zajęło mi więcej niż godzinę. Zastanawiałam się nad nim za to kilka dni, jednak gdy przyszło natchnienie poszło całkiem sprawnie – mówi Marta Kwiecień.

– Trudnością w stworzeniu takiego utworu była jedynie świadomość, że poziom, jakiemu ma ten tekst odpowiadać, jest dość wysoki, ale poza tym pisanie sprawiło mi ogromną przyjemność – dodaje.

Inspiracją dla Marty Stały się  słowa, które kiedyś usłyszała – „edukacja jest cenniejsza od złota”. Chciała je wykorzystać w swoim tekście, ponieważ w zupełności się z nimi zgadza. Kolejne wersy potem już przychodziły same. Jak podkreśla Marta, „wystarczyło się tylko w to wczuć”. Zwycięstwo w konkursie na hymn politechniki to pierwsze tego typu osiągnięcie studentki budownictwa.

– Jako dziecko chętnie brałam udział w konkursach, w których do napisania był jakiś wierszyk. Zdarzyło się nawet, że moja praca została wyróżniona, ale na tym się skończyło. Tekst hymnu to moje pierwsze takie osiągnięcie – mówi Marta, dla której ogromnym zaszczytem jest zapisanie się w historii uczelni właśnie w taki sposób.

– Nie mogę się doczekać teraz aż usłyszę wykonanie utworu, do którego napisałam tekst – dodaje.

Nad aranżacją muzyczną hymnu obecnie pracuje Chór Akademicki PRz.

Poniżej słowa nowego hymnu uczelni autorstwa Marty Kwiecień.

  1. W naszych murach pełnych talentów,

gdzie Łukasiewicza przyświeca nam blask,

spełniamy swoje najszczersze marzenia,

by się rozwijać i iść z dumą w świat.

Ref. Politechnika Rzeszowska,

otwarte szeroko przyszłości wrota

wiedzieć, umieć i chcieć –

edukacja cenniejsza od złota!

  1. Z sumiennością i uporem

przecieramy w życie szlak.

Nie zna granic młody umysł,

świat zdobywaj, leć do gwiazd.

Ref. Politechnika Rzeszowska,

otwarte szeroko przyszłości wrota

wiedzieć, umieć i chcieć –

edukacja cenniejsza od złota!

  1. Nie zostanie zapomniane,

czego się nauczysz raz.

Młodości, co się nie powtórzy,

wykorzystaj godnie dar.

Ref. Politechnika Rzeszowska,

otwarte szeroko przyszłości wrota

wiedzieć, umieć i chcieć –

edukacja cenniejsza od złota!

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama