Kadr z filmu "Światłonoc"

Wybierzcie się na filmową Północ i Południe. Darmowe seanse do niedzieli w rzeszowskim kinie Zorza – i nie tylko. 

Od czwartku do niedzieli, 14-17 września, na dużym ekranie będziecie mogli oglądać najnowsze produkcje filmowe z Czech, Słowacji, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Estonii i Polski.

Filmy krajów skandynawskich, państw bałtyckich, krajów Europy południowo-wschodniej czy bałkańskich, prezentują, zwłaszcza w ostatnich latach bardzo interesujący poziom artystyczny, a pozostają niemal całkowicie poza oficjalną dystrybucją w Polsce.

Próżno szukać w kinach filmów litewskich czy słowackich. Niemal w ogóle nie pojawiają się w Polsce filmy rumuńskie, a to jedna z najciekawszych europejskich kinematografii. Czy w kinach możemy zobaczyć filmy szwedzkie lub estońskie?

„Północ-Południe. Spotkania Filmowe” to nowy projekt Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, który skupia się na propagowaniu wartościowego kina polskiego, jak i produkcji naszych sąsiadów, tych bliższych i dalszych.

Kino trafnie opisuje specyfikę kultur i obyczajów. Nie jesteśmy tacy sami, choć podobni. Warto zatem poznawać kino sąsiadów, rozmawiać z ich twórcami, by poznać i zrozumieć samych sąsiadów – nawet jeżeli to sąsiedztwo niebezpośrednie. 

– Oczywiście, warto także zapraszać do filmowych „Spotkań Północ – Południe” autorów i filmy z Ukrainy. Najbliższe lata z pewnością będą obfitowały w ważne ukraińskie obrazy – przewiduje Katarzyna Kazanecka z rzeszowskiej Zorzy. 

W programie znajdują się projekcje najnowszych filmów fabularnych i nagradzanych dokumentów, spotkania i dyskusje z twórcami, a także prezentacje filmów animowanych, których autorami są studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. 

Sercem inicjatywy jest rzeszowska Zorza. – Razem stworzymy coś nowego, co na zawsze zapisze się w historii miasta – cieszy się Grażyna Deptuch, prezes Regionalnej Fundacji Filmowej w Rzeszowie, która zarządza Zorzą. 

Otwarcie Spotkań Filmowych w czwartek, 14 września, o 19:00 w Zorzy. Na początek „Fantastyczny Matt Parey”. Film jest próbą uchwycenia fenomenu Macieja Parowskiego, redaktora odpowiedzialnego za rodzącą się sławę kilku pokoleń pisarzy rodzimej fantastyki.

Parowski stał za sukcesem „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego, na którego podstawie powstała gra firmy CD PROJEKT RED oraz serial dla Netflixa, czy nominowanej do Oscara „Katedry” Tomasza Bagińskiego, według opowiadania Jacka Dukaja.

Biografię Parowskiego obserwujemy na tle burzliwie zmieniającej się historii Polski: od zmagań z PRL, przez okres transformacji, aż po narodziny internetu i zmierzch słowa drukowanego. O Parowskim opowiadają bliscy, współpracownicy, eksperci od science fiction.

Znakomitym uzupełnieniem przywoływanych wspomnień są animowane sekwencje komiksowego alter ego głównego bohatera. Matt Parey, na pozór wycofany wobec kreowanych przez siebie twórców, wywierał ogromny wpływ na rynek polskiej fantastyki.

Po 80-minutowym dokumencie, widzowie będą mieli okazję porozmawiać z jego reżyserem Bartoszem Paduchem oraz prof. Wojciechem Birkiem, Wojciechem Jamą i Arturem Wabikiem.

Seanse Północ-Południe wychodzą również poza kino. W sobotę na ul. 3 Maja o 20:15 plenerowy pokaz czeskiej produkcji pt. „Sytuacja awaryjna”. Niemal równolegle, bo o 19.00 ten sam tytuł zostanie wyświetlony na tarasie Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.

Udział we wszystkich spotkaniach i seansach jest bezpłatny. Opisy wyświetlanych filmów znajdziecie na stronie: www.ppsf.pl.

SPOTKANIA FILMOWE PÓŁNOC – POŁUDNIE

14 września:

– 19:00 – Otwarcie „Północ-Południe – Spotkania Filmowe” – „Fantastyczny Matt Parey (dok., Polska, 85′), spotkanie z reżyserem Bartoszem Paduchem oraz prof. Wojciechem Birkiem, Wojciechem Jamą i Arturem Wabikiem

 

15 września:

– 17:00 – Styczeń (fab., Łotwa, Litwa, Polska, 97′)

 

– 19:00 – Światłonoc (fab., Słowacja, Czechy, 110′) pokaz przedpremierowy.

 

16 września:

– 15:00 – Pokaz animacji studentów WSIiZ i spotkanie z autorami, „Góra” (anim., Polska, 39:20′)

– 17:00 – Przystanek Ziemia (fab., Ukraina, 122′)

 

– 20:15 – Sytuacja awaryjna (fab., Czechy, 107′)

 

17 września:

– 17:00 – Siostrzeństwo świętej sauny (dok., Estonia, Francja, Islandia, 89′) – pokaz przedpremierowy

 

– 19:00 – Miało Cię nie być (fab., Polska, 90’) – pokaz przedpremierowy, spotkanie z reżyserem Jakubem Michalczukiem.

 

„Spotkaniom Filmowym” towarzyszy projekcja plenerowa filmu „Sytuacja awaryjna” na tarasie Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli – 16 września, godz. 19.00. 

Północ-Południe – Spotkania Filmowe 14-17 września 2023

Organizatorzy: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie Województwo Podkarpackie

Współorganizatorzy: Kino Zorza, Rzeszów – stolica innowacji

Sponsor Główny: Grupa PGE

Partner: Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama