Zdjęcie: materiały prasowe Komitetu Wyborczego 2050

Niepoważny kandydat, to niepoważne zabiegi. Komitet Wyborczy Polska 2050 usilnie próbuje zarejestrować Małgorzatę Grzywę w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa.

KW Polska 2050, którego pełnomocnikiem jest Włodzimierz Zydorczak z wielkopolskiego Kościana, w sobotę (15 maja) złożył skargę do rzeszowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego i komisarza wyborczego w Rzeszowie na odmowę zarejestrowania Małgorzaty Grzywy w wyborach prezydenckich. O takich przymiarkach pisaliśmy TUTAJ.

Grzywa, była wójt gminy Oświęcim, chce dołączyć do czterech zarejestrowanych wcześniej kandydatów i walczyć o najważniejszy fotel w ratuszu. Jej komitet nie spełnił jednak podstawowego warunku – nie zebrał wystarczającej liczby podpisów poparcia dla kandydatki (3000). Złożył tylko 2321 podpisów. Termin rejestracji minął 16 kwietnia.

Polska 2050 (nie mylić z partią Szymona Hołowni) próbuje naciągnąć przepisy Kodeksu wyborczego, którego jeden z jego przepisów mówi o tym, że kandydatów do rejestracji można zgłaszać najpóźniej w 25. dniu przed dniem wyborów. Ponieważ rząd PiS przesunął ich termin z 9 maja na 13 czerwca, to Polska 2050 uważa, że ma czas do 19 maja. 

Do komitetu Małgorzaty Grzywy nie dociera argument, że premier RP Mateusz Morawiecki, zmieniając termin wyborów, nie zmienił pozostałej części kalendarza wyborczego. A tym samym termin rejestracji kandydatów w wyborach prezydenckich nie został wydłużony. Polska 2050 chciała Grzywę zarejestrować 10 maja w Miejskiej Komisji Wyborczej.

Działacze komitetu w rzeszowskiej siedzibie MKW nikogo jednak wtedy nie zastali, mimo że wiedzieli o tym, że komisja nie przyjmie dokumentów rejestracyjnych. MKW 10 maja nie pełniła dyżuru. Polska 2050 w sobotę złożyła skargę na MKW za to, że ta nie zarejestrowała Małgorzaty Grzywy. Skargę trafiła do KBW w Rzeszowie i komisarza wyborczego. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Każdy student prawa już na pierwszym roku studiów powinien znać hierarchię źródeł prawa i wiedzieć, że ustawą nie można zmienić Konstytucji, a Rozporządzeniem nie można, ani zmienić ani uchylić ustawy – w dodatku rangi Kodeksu” – czytamy w skardze komitetu Polska 2050 do delegatury KBW i komisarza wyborczego w Rzeszowie. 

„Jeśli zatem terminy wyborcze są jasno określone w Kodeksie Wyborczym, to są one bezwzględnie obowiązujące, niezależnie od tego, czy Rozporządzenie je powtarza, czy o nich milczy, czy też w sposób manipulacyjny próbuje je zmienić lub obejść” – podkreślono w skardze podpisanej przez Włodzimierza Zydorczaka. 

Komitet Małgorzaty Grzywy twierdzi, że wybory prezydenckie w Rzeszowie są „manipulowane”, co może być „wykorzystane jako precedens we wszystkich wyborach kolejnych, z ogólnopolskimi wyborami parlamentarnymi włącznie”. Polska 2050 zarzuca MKW „rażące naruszenie ustawy i ograniczenie praw wyborczych”.

Miejska Komisja Wyborcza w Rzeszowie zarejestrowała czterech kandydatów: Marcina Warchoła, popieranego przez Tadeusza Ferenca, a także Konrada Fijołka (kandydata opozycji), Ewę Leniart (popierana przez PiS) i Grzegorza Brauna (kandydata Konfederacji). 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama