Fot. Youtube.com / Oświęcim Online
Reklama

Niecodzienna sytuacja. Komitet Wyborczy Polska 2050 podejmie kolejną próbę zarejestrowania Małgorzaty Grzywy w wyborach na prezydenta Rzeszowa. 

Małgorzata Grzywa jest byłym wójtem gminy Oświęcim. Chce startować w wyborach na prezydenta Rzeszowa z Komitetu Wyborczego Polska 2050, którego pełnomocnikiem jest Włodzimierz Zydorczak z wielkopolskiego Kościana, prezes utworzonego tam przez siebie Towarzystwa Budownictwa Społecznego. 

Brakowało podpisów 

Termin zgłaszania kandydatów na prezydenta Rzeszowa minął 16 kwietnia. Miejska Komisja Wyborcza w Rzeszowie zarejestrowała czterech kandydatów: Marcina Warchoła, popieranego przez Tadeusza Ferenca, a także Konrada Fijołka (kandydata opozycji), Ewę Leniart (popierana przez PiS) i Grzegorza Brauna (kandydata Konfederacji). 

Komitet Polska 2050 próbował zarejestrować Małgorzatę Grzywę, ale MKW odmówiła rejestracji, bo komitet nie dostarczył wymaganej liczby podpisów poparcia dla kandydatki – 3000. Komitet Polska 2050 złożył 2321 podpisów. Pełnomocnik komitetu złożył skargę do Państwowej Komisji Wyborczej, argumentował ją krótkim terminem zbierania podpisów. 

PKW skargę jednak odrzuciła. Komitet Polska 2050 próbuje ponownie zarejestrować w wyborach Małgorzatę Grzywę. A pretekstem jest zmiana terminu głosowania. Wybory pierwotnie planowano na 9 maja, premier RP Mateusz Morawiecki zdecydował, że zostaną one przesunięte na 13 czerwca. Oficjalny powód to „niestabilna sytuacja epidemiczna”.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

MKW: termin już minął  

Komitet Polska 2050 uważa, że skoro przesunięto termin wyborów, to kandydata na prezydenta także można jeszcze zarejestrować. Powołuje się na art. 478, paragraf 3 Kodeksu wyborczego, który mówi o tym, że „kandydatów na wójta zgłasza się do gminnej komisji wyborczej najpóźniej w 25 dniu przed dniem wyborów do godziny 24:00”.

– Oznacza to, że kandydatów na prezydenta Rzeszowa można zgłaszać do 19 maja 2021 roku – twierdzi Włodzimierz Zydorczak i zapowiada, że komitet zamierza 10 maja zgłosić do rejestracji kandydaturę Małgorzaty Grzywy. Informacja o chęci zarejestrowania Grzywy w najbliższy poniedziałek trafiła już do Miejskiej Komisji Wyborczej. 

– Komitetowi odpowiedzieliśmy, że termin rejestracji kandydatów minął. Termin wyborów zmienił się, ale nie zmieniła się reszta kalendarza wyborczego. To wynika z rozporządzenia prezesa Rady Ministrów – mówi sędzia Marek Antas, przewodniczący MKW w Rzeszowie. – MKW w poniedziałek nie ma dyżuru, nie będzie możliwości zgłoszenia kandydata – dodaje.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama