Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Jeszcze nie wiadomo, kiedy rozpocznie się rekrutacja do rzeszowskich szkół średnich, ale na pewno będzie inaczej niż w ubiegłym roku. Uczniowie będą mogli złożyć podania do sześciu szkół, a nie jak do tej pory – tylko do trzech.

Z powodu kumulacji roczników, w tym roku rekrutacja do szkół średnich będzie trudna. Już niebawem, o miejsca w liceach, technikach i szkołach branżowych (wcześniej nazywanych zawodówkami) będzie się ubiegać 1,5 rocznika. Dzieci urodzone w 2007 roku, które poszły do szkoły jako siedmiolatki i część rocznika sześciolatków – urodzonych od stycznia do czerwca 2008 roku. 

„Sześciolatki”, które kończą ósme klasy.

Szacunki są takie, że do rzeszowskich szkół średnich zgłosi się około 4,5 tys. uczniów. To o 1,2 tys. więcej niż w roku ubiegłym. 

– W poprzednich latach rekrutowaliśmy do klas pierwszych około 3200 uczniów – mówi Zbigniew Bury, dyrektor Wydział Edukacji Urzędu Miasta. To byli uczniowie nie tylko z Rzeszowa, ale także absolwenci szkół spoza miasta. – W tym roku trzeba jeszcze dodać  1200 osób. To są właśnie te „sześciolatki”, które kończą ósme klasy – tłumaczy dyrektor.

Kolejny rok będzie jeszcze trudniejszy, bo do rzeszowskich szkół zgłosi się dodatkowo około 1400 „sześciolatków” (urodzonych od lipca do grudnia 2008 roku).

Podania do sześciu szkół 

Do tej pory było tak, że uczniowie klas ósmych, mogli złożyć podania do trzech rzeszowskich szkół średnich. Podczas tegorocznej rekrutacji będzie inaczej, podania będzie można złożyć do sześciu placówek.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Co to zmieni?. – Dzięki temu uczeń będzie miał więcej szans, żeby dostać się do szkoły średniej – wyjaśnia Zbigniew Bury. – Może się też okazać, że zostaną wypełnione wszystkie miejsca i wtedy szkoły nie będą musiały organizować rekrutacji uzupełniającej – dodaje dyrektor miejskiej edukacji. 

Oficjalny termin rozpoczęcia rekrutacji do szkół średnich nie jest jeszcze znany. W ubiegłym roku zapisy rozpoczęły się w połowie maja. Można tylko przypuszczać, że w tym będzie podobnie. Harmonogram ogłasza Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Najpierw uczniowie deklarują w której szkole chcą kontynuować naukę, następnie piszą egzamin ósmoklasisty, który w tym roku odbędzie się 24, 25 i 26 maja. To od jego wyniku oraz ocen na świadectwie zależy, czy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły. Wyjątkiem są laureaci i finaliści ogólnopolskich konkursów oraz laureaci wojewódzkich konkursów przedmiotowych, którzy mają wstęp do dowolnie wybranej szkoły.

Później uczniowie muszą donieść zaświadczenie z wynikiem egzaminu ósmoklasisty i czekają na listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. W ubiegłym roku szkoły ogłosiły wyniki rekrutacji w połowie lipca.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama