Zdjęcie: Łukasz Adam Kleska / Facebook.com "Sąsiedzi"

Jest delikatny, przezroczysty i ze szkła, a w nocy ładnie świeci, do tego ma wartość edukacyjną. Pomnik ks. Józefa Osińskiego, pierwszego polskiego elektryka, stanął w Rzeszowie na skwerze jego imienia.

Pomnik stanął na rogu ulicy 8 Marca i al. Piłsudskiego. Upamiętnienie pierwszego polskiego elektryka składa się z dwóch szklanych brył o wysokości 2,2 m i szerokości 1,5 m, które przedziela ścieżka pieszo-rowerowa.  

Na jednej części pomnika jest postać ks. Józefa Hermana Osińskiego wraz z datą jego urodzin i podpisem, kim jest postać. Na drugiej – informacje o zasługach ks. Osińskiego. Na szklanych taflach jest także motyw instalacji odgromowej i wyładowań atmosferycznych. Pomnik jest także pięknie oświetlony.

Ks. Józef Herman Osiński żył w latach 1738-1802. Uznawany jest za pioniera techniki odgromowej, ponieważ to on stworzył pierwszy polski podręcznik elektrotechniczny pt. „Sposób ubezpieczający życie i majątek od piorunów”.

Zdjęcie: Stowarzyszenie Elektryków Polskich / oddział Rzeszów

W latach 1757-1759 ks. Osiński uczył się Kolegium Pijarskim, dzisiejszym I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Następnie, już jako nauczyciel, do kolegium pijarskiego powrócił w latach 1778 i 1783-1786.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Ks. Osiński był także organizatorem pierwszej pracowni chemicznej w Collegium Nobilium w Warszawie oraz jednym z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Nauk (1800), nagrodzonego przez króla Stanisława Augusta medalem „Merentibus”.

Skwer, na którym stoi pomnik, ks. Osińskiego, w ciągu dwóch lat ma zostać także zmodernizowany. Będą nowe alejki parkowe, ławki, nasadzenia, kosze na śmieci. Inwestycja szacowana jest na ok. 500 tys. zł. Pieniądze na ten cel zbiera rzeszowski oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich. To z jego inicjatywy powstał pomnik ks. Osińskiego.

Zdjęcie: Stowarzyszenie Elektryków Polskich / oddział Rzeszów

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama