Zdjęcie; Komitet Budowy Pomnika Marszałka Piłsudskiego
Reklama

Pomnik Józefa Piłsudskiego na placu Wolności powstanie. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, nie wyobraża sobie innego scenariusza. 

– Prezydent uznał, że pomnik powinien łączyć, a nie dzielić – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – W zakresie pomnika będziemy robić tyle, na ile pozwolą nam zgromadzone pieniądze. Społeczny Komitet Budowy Pomnika też musi włączyć się w te działania – dodaje.

Przypomnijmy, miasto obecnie na budowę pomnika marszałka dysponuje kwotą 600 tys. zł, na którą składa się 400 tys. zł od ratusza i 200 tys. zł od samorządu wojewódzkiego. Komitet dotychczas zebrał ponad 120 tys. zł.

Pieniędzy wciąż jednak brakuje, bo wykonanie odlewu marszałka może kosztować około 900 tys. zł. Sama przebudowa placu, to koszt około 2,3 mln zł.  Budowa pomnika Piłsudskiego jeszcze niedawno była zagrożona. Na wtorkowej sesji rzeszowscy radni nie zgodzili się na zmianę lokalizacji pomnika – z zachodniej części placu Wolności na centralną. 

Pięciu radnych – Andrzej Dec (PO), Kamil Skwirut, Konrad Fijołek, Wiesław Buż (wszyscy z Rozwoju Rzeszowa) i Robert Homicki (niezrzeszony) – optowało, by z budowy pomnika Piłsudskiego całkowicie zrezygnować. 

We wtorek radni zdecydowali, by temat lokalizacji pomnika został znów omówiony w komisjach. To oznaczało, że pod znakiem zapytania stanął termin odsłonięcia pomnika na 11 listopada z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 

Obecne stanowisko Tadeusza Ferenca oznacza w praktyce, że radni ponownie zajmą się tym tematem na najbliższej sesji. Można się spodziewać, że prezydent poleci swojemu politycznemu zapleczu głosowanie za zmianą lokalizacji pomnika.  

Radny Konrad Fijołek dzisiaj mówi, że dyskusja o tym, czy budować pomnik, czy nie i gdzie, wynikała z tego, że Komitet wcześniej nie przedstawiał jasnego planu sfinansowania postawienia rzeźby. – Komitetowi należy dać jeszcze szansę. Zobaczymy jednak, czy się zmobilizuje i wywiąże z ustaleń – twierdzi Fijołek. 

Radny Kamil Skwirut tłumaczy nam, że projekt uchwały o zmianie lokalizacji pomnika został odesłany do dalszych prac w komisjach, by Komitet mógł wyjaśnić wątpliwości, jakie radni zgłaszali wobec całej inicjatywy i dotychczas nie doczekali się odpowiedzi. 

– To także płaszczyzna do rozmów prezydenta z inicjatorami budowy pomnika, czego wyrazem jest zapewne dzisiejsza deklaracja. Sprawa jest świeża, rozwojowa i będzie jeszcze omawiana nie tylko w ratuszu, ale także podczas obrad komisji rady miasta – mówi radny Skwirut. 

Postać Józefa Piłsudskiego rzeźbi poznański artysta Robert Sobociński według zwycięskiej koncepcji autorstwa krakowskiego artysty prof. Władysława Dudka. Rzeźba będzie odlana z brązu i zostanie usadowiona na kasztance, ulubionej klaczy marszałka.

Wódz będzie miał również w dłoni buławę symbolizującą wojskowe stanowisko, jakie piastował. Sama rzeźba będzie miała 4,8 m. Cokół, na którym stanie, będzie miał 3,5 m.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

12 KOMENTARZE

 1. Już głowa boli od tego mieszania w kotle :
  Budują nie budują – jest kasa nie ma – koń z tej strony albo z tamtej – wycinać drzewa nie wycinać –
  A to nie ma co ruszać zostawic jak jest posprzątac te dwa toy- toye bo podobno cuchnie a smród nie dolecial na sesje bo okna zamknięte tylko te budy z majtkami i innymi prepiretami wek
  bo szpecą wygląd metropoki i taki bajzel w środku miasta innowacji to normalny skandal ( przenieśc wszystko na nowy bazar przy Wisłoku jak mało miejsca to sru robic place i parkingi – ogłaszac przetargi ) zamalowac tą całą ściane z tyły jakimś stosownym Muralem
  I mamy super plac na konia – marszałka – trybune – plac na defilady – bla- bla – bla –
  Jest z boku a jednicześnie w centrun nie wadzi w ruchu ulicznym – więc do roboty i to już

 2. Ktoś pod jednym z poprzednich artykułów poświęconych pomnikowi zaproponował inną lokalizację, gdzie nie trzeba wycinać drzew. Jeśli znajdę, to przypomnę.

 3. Co to za radni , którzy nie mają swojego zdania. Wystarczy żeby ich pryncypał tupnął nóżką i już zmieniają zdanie. Wstyd mi za was radni.

 4. “Rzeźba będzie odlana z brązu i zostanie usadowiona na kasztance, ulubionej klaczy marszałka.”

  Czytając te pseudoartykuky na tym waszym śmiesznym portaliku za każdym razem zastanawiam się czy autorzy mają skończoną chociaż podstawówkę…?
  Już nie mówię, żeby potrafili sklecić poprawnie zdanie złożone czy w tytule postawili poprawnie przecinek, ale chociaż nazwy, imiona (w tym przypadku konia) pasuje pisać z WIELKIEJ litery… szok.. nie wspomnę o szacunku dla Marszałka… żal 🙁

 5. Fakt, darmowe bilety dla ukraińców, przyjęcia “uchodźców”, ogromne zadłużenie miasta… Teraz “łączenie” poprzez budowanie pomnika psujowi dawnej Polski.
  Umie gość rządzić !

 6. A w tle Marszałka budy i szczęki czyli handel po rzeszowsku. Trudne zadanie dla tv, jak zrobić dobre ujęcie, aby zatuszować rzeczywistość?

Comments are closed.