Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

550 tys. zł – tyle miasto chce przeznaczyć na budowę pomnika św. Jana Pawła II. Figura Ojca Świętego ma stanąć w centralnej części Parku Papieskiego w Rzeszowie. 

Od kilku lat mówi się o tym, by w Parku Papieskim, który znajduje się u zbiegu al. Armii Krajowej i Sikorskiego, postawić pomnik św. Jana Pawła II. Obecnie w parku, powstałym w 2015 roku, w jego centralnej części znajduje się obelisk z twarzą Ojca Świętego. 

Początkowo autora koncepcji pomnika chciano wyłonić w konkursie, który ogłoszono w 2017 roku. Niewiele z tego jednak wyszło, ponieważ żadna ze zgłoszonych prac nie spełniała w pełni oczekiwań organizatora konkursu i wymagała dużych modyfikacji. 

Ostatecznie zaprojektowanie pomnika powierzono absolwentowi Wydziału Architektury Uniwersytetu Rzeszowskiego – Eliaszowi Dyrowowi. Ten projekt pomnika Jana Pawła II przygotował jeszcze w marcu br. Po wprowadzeniu poprawek miasto zaakceptowało projekt figury na tegorocznych wakacjach. 

W związku z tym, ratusz w budżecie miasta zapisał 550 tys. zł na wykonanie i montaż rzeźby Jana Pawła II w Parku Papieskim. Decyzję o przekazaniu pieniędzy na cel podejmą we wtorek, 27 sierpnia, rzeszowscy radni podczas sesji Rady Miasta Rzeszowa.

O przygotowanie projektu i modelu figury zadbało Stowarzyszenie Dziedzictwo Jana Pawła II „Lumen et spes”, które było inspiratorem powstania Parku Papieskiego. – Na podstawie gotowego projektu zostanie wykonany model gipsowy w skali 1:1, a następnie odlew z brązu – wyjaśnia Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa. 

Pomnik ma mieć 2,2 m wysokości. Św. Jan Paweł II z brązu ma siedzieć na papieskim krześle, łudząco przypominającym tron. Pomnik do końca roku ma stanąć w centralnej części parku, zastępując obecny obelisk. 

– Nie mamy wątpliwości, że św. Jan Paweł II odegrał istotną rolę w historii Polski. Skoro powstał Park Papieski, to wydaje się, że naturalną konsekwencją jest postawienie pomnika – mówi Andrzej Sobkowiak, prezes „Lumen et spes”. 

Oprócz obelisku z podobizną Jana Pawła II w Rzeszowie jest jeszcze pięć pomników papieża Polaka: przed kościołem Chrystusa Króla przy ul. Jałowego, na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i św. Antoniego, przed kościołem pw. Bożego Ciała i Matki Bożej z Lourdes przy ul. Prymasa 1000-lecia, przed katedrą rzeszowską oraz na rondzie przy ul. Marszałkowskiej.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: