Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

Ulepszyć aplikację do głosowania, postawić przy zrealizowanych projektach tablice informacyjne, czy stworzyć nową podstronę internetową – to kilka pomysłów mieszkańców Rzeszowa, by ulepszyć nową edycję Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok.

W poniedziałek późnym popołudniem w ratuszu odbyło się spotkanie komisji ds. Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego z przedstawicielami rad osiedli, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcami, którzy mogli zgłosić swoje uwagi dotyczące RBO.

Wśród pomysłów znalazły się m.in. takie, aby na stronach Urzędu Miasta Rzeszowa stworzyć w widocznym miejscu baner, który odsyła do strony, gdzie znajdują się wszystkie informacje na temat RBO – od  podjętych uchwał, poprzez zasady, statystyki głosowań, po opisy zadań zrealizowanych wraz z fotografiami i informacjami o wartości projektu.

– Chodzi o to, aby mieszkańcom łatwiej było znaleźć na temat RBO wszystkie niezbędne informacje bez wchodzenia w głębsze struktury strony – mówi Wiesław Buż, szef doraźnej komisji ds. RBO.

Kolejną rzeczą jest kwesta tablic z opisem, które miałaby znajdować się przy zrealizowanym projekcie. Miałaby one być stworzone na wzór tych, które są stawiane przy inwestycjach realizowanych z programów unijnych. Na takiej tablicach znalazłyby się informacje o danym projekcie, o tym, że został on zrealizowany w ramach RBO oraz jaka jest jego wartość.

– Chodzi o to, aby mieszkańcy mieli satysfakcję z tego, że dzięki ich pomysłom miasto się rozwija i staje się piękniejsze. Takie tablice mają również wpłynąć na aktywność mieszkańców – wyjaśnia Buż.

Wśród sugestii pojawiły się też i takie, by czas głosowania, który wstępnie zaplanowano w terminie 16 kwietnia – 8 maja wydłużyć o tydzień oraz aby można było do RBO zgłaszać takie projekty, które będą realizowane przez dwa lata budżetowe, a nie jak do tej pory, przez jeden rok.

– Opcją wydłużenia terminu realizacji zadań nie budziła większego zainteresowania. Sugerowano raczej, aby skupić się na tych zadaniach, które będzie można zrealizować w ciągu roku – twierdzi szef komisji ds. RBO.

Jednym z ważniejszym problemów, który zgłosili uczestnicy spotkania, dotyczył aplikacji do głosowania. Chodzi o to, aby była ona łatwiejsza w obsłudze i mniej awaryjna.
Pojawiały się sugestie, aby do aplikacji dodano potwierdzenie oddanego głosu.

– Kiedy tej opcji nie ma mieszkańcy nie wiedzą, czy głos oddali, czy jednak nie, więc zdarzały się przypadki, że chodzili do punktów i oddawali głos ponownie w formie papierowej – wspomina Wiesław Buż.

– Problem z aplikacją na pewno zgłosimy prezydentowi. Być może będzie rozważana opcja taka, aby zaopatrzyć się w aplikację od firmy zewnętrznej wzorem innych miast, gdzie realizowany jest budżet obywatelski – dodaje.

Podczas spotkania poruszono również kwestie wieku osób, które mogą oddawać głosy. W ub. r. te zasady się zmieniły i okazało się, że mogą głosować nawet niemowlęta. Te, choć zgodne z prawem, ale irracjonalne zasady też mają być jeszcze przedyskutowywane.

– Trzeba jednak przyznać, że z tej opcji w ub. r. rodzice nie wykorzystywali nagminnie. Dzieci w wieku do 6 miesięcy oddały 361 głosów – wyjaśnia Buż.

Jeśli chodzi o wysokość budżetu RBO 2019 – ten prawdopodobnie się nie zmieni, bo i takie wnioski się nie pojawiały, czyli będzie on w dalszym ciągu wynosił 7,65 mln zł. Propozycje na temat tego, jak można udoskonalić jeszcze RBO można pisemnie składać do środy (14 lutego) do Biura Rady Miasta Rzeszowa (aleja Pod Kasztanami 8).

– W zasadzie jeśli ktoś zgłosi ciekawy pomysł po tym terminie on również będzie rozpatrywany. Ważne, aby jednak zmieścić się w terminie do 27 lutego, bo wówczas odbędzie się sesja Rady Miasta – wyjaśnia Buż.

W ub. r. mieszkańcy Rzeszowa mogli głosować na 87 projektów w trzech kategoriach. Oddano ponad 15 tys. głosów. Wyniki te były znacznie gorsze niż w 2016 roku, gdy na RBO 2017 oddano blisko 37 tys. głosów. Najwięcej głosów (2780) zdobył projekt modernizacji obiektu sportowego przy ul. St. Gliwy na os. Słocina (985 tys. zł).

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama