2323 imprezy mają się odbyć do 2030 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. Urząd Marszałkowski zdecydował, że obiektem przez 15 lat będzie zarządzała spółka CWKO.

[Not a valid template]

 

CWKO, która wcześniej nazywała się HKO, wchodząca w skład grupy kapitałowej Trias, była jedyną spółką, która zgłosiła chęć zarządzania Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce.

CWK powstało w sąsiedztwie podrzeszowskiego lotniska. Inwestycja kosztowała prawie 155 mln zł. W Centrum odbywać się będą m.in. konferencje i wystawy.  Ma tam być także „Centrum Nauki – Łukasiewicz”, czyli interaktywny, multimedialny ośrodek naukowo-edukacyjny.

Umowa na 47 mln zł

Obiekt zostanie oficjalnie otwarty pod koniec czerwca br. Podkarpacki Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, który jest inwestorem CWK, zdecydował, że to spółka CWKO będzie odpowiedzialna za codzienne zarządzanie Centrum.

– Negocjacje trwały prawie dwa lata. Teraz zaczynamy planować i przygotowywać cykl imprez, które będą miały miejsce w tym obiekcie. Wiemy, jaką ważną funkcję ma sprawować CWK i jakie ważne efekty ma przynosić dla Podkarpacia i gospodarki regionu – mówi Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki.

CWK ma być najważniejszym obiektem na Podkarpaciu, w którym odbywać się będzie np. międzynarodowe konferencje.

Samorząd podpisał umowę z CWKO na 15 lat – do 2030 r. – Dla nas to początek drogi i mamy nadzieję, że te 15 lat, na które została zawarta umowa, to nie będzie tylko 15 lat, ale będziemy mogli być na Podkarpaciu znacznie dłużej i współpracować razem – dodaje Zbigniew Klonowski, prezes Grupy Trias.

Umowa z CWKO opiewa na kwotę 47 mln zł. Firma będzie odpowiedzialna za organizację imprez w Centrum. CWKO ma w tym doświadczenie. Zarządza m.in. halą Azoty Arena w Szczecinie, obsługuje również stadion Energa Gdańsk i stadion Legii w Warszawie.

Roczne utrzymanie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego, w którym ma pracować 60 osób, będzie kosztowało ok. 10 mln zł.

Ponad 100 imprez rocznie

Dokładny plan tegorocznych imprez w CWK nie jest jeszcze znany. Wiadomo, że na terenie Centrum odbędzie się część imprez II Podkarpackich Pokazów Lotniczych, które zaplanowano w Jasionce 25 czerwca.

W dniach 25 lipca – 1 sierpnia w CWK odbywać się będzie I Forum Polonii Amerykańskiej. Przyjadą na nie m.in. przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej. We wrześniu w Centrum będzie też 3. edycja Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich.

Plan zakłada, że CWKO w tym roku zorganizuje w CWK 31 imprez. W kolejnych latach będzie ich rocznie ponad 100 i z każdym rokiem ta liczba ma się zwiększać. W ostatnim roku obowiązywania umowy, czyli 2030 r., w Centrum zaplanowano 203 wydarzenia.

Łączna powierzchnia CWK wynosi ponad 27 tys. m kw., z czego powierzchnia wystawowa wynosi 16 tys. m kw. W Centrum jest sala kongresowa na 872 osoby, dwie duże sale konferencyjne na 220 i 190 osób, sala konsumpcyjna na 160 osób, sala bankietowa na 120 osób.

W CWK jest też 13 małych sal konferencyjnych, najmniejsza z nich pomieści do 20 osób, a największa do 52. W Centrum znajdują się też mniejsze pokoje narad.

(ram, kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama