Płatne staże, szkolenia, dotacje na założenie firmy, bon na podniesienie kwalifikacji, bon zasiedleniowy – na taką pomoc mogą liczyć bezrobotni na Podkarpaciu.

Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie poinformował o inauguracji nowego programu unijnego „Wiedza, Edukacja, Rozwój 2014-2020”, który będzie finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W całym programie do wydania będzie ponad 158 mln euro. Pieniądze zostaną przeznaczone dla młodych ludzi, którzy nie pracują, a także dla tych, którzy nie kształcą się i nie biorą udziału w szkoleniach.

Odnajdą się na rynku pracy?

Pieniądze wydane będą na płatne staże, dotacje na założenie działalności gospodarczej, szkolenia zwiększające kompetencje zawodowe, czy bony pokrywające koszty dojazdu lub zamieszkania wynikające z podjęcia pracy.

W drugiej połowie br. o pieniądze w konkursach będą mogły się starać niepubliczne instytucje działające na rzecz rynku pracy na Podkarpaciu.

Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, jest pieniądze z programu pozwolą młodym mieszkańcom Podkarpacia skutecznie odnaleźć się na rodzimym rynku pracy.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Program jest adresowany również do młodych osób niepełnosprawnych. Dodatkowo, ulegnie skróceniu z sześciu do czterech miesięcy, czas przedstawienia wysokiej jakości oferty młodemu bezrobotnemu po zarejestrowaniu w powiatowym urzędzie pracy. Na uzyskanie wsparcia może liczyć nawet 60 tysięcy osób – mówi Tomasz Czop.

Kiedy ruszy program?

Młodzi ludzie poza płatnymi stażami będą mogli liczyć na dotację na dofinansowanie działalności gospodarczej w wysokości 23,6 tys. zł, bon na podniesienie kwalifikacji na ok. 4 tys. zł, czy bon zasiedleniowy stanowiący pomoc na podjęcie pracy poza miejscem zamieszkania – do 8 tys. zł.

– Zakończyliśmy już nabór projektów pozakonkursowych dla powiatowych urzędów pracy w województwie podkarpackim. Właśnie podpisujemy umowy o dofinansowanie tych projektów. Przygotowujemy się również do przeprowadzenia naborów w trybie konkursowym – nastąpi na przełomie lipca i sierpnia. To wtedy program ruszy pełną parą – zapewnia Jolanta Płonka, kierownik Wydziału Wdrażania PO WER WUP w Rzeszowie.

Wszystkie informacje dotyczące programu i sposobów jego realizacji na Podkarpaciu można znaleźć na stronach internetowych www.power.gov.pl oraz na stronach WUP w Rzeszowie wuprzeszow.praca.gov.pl i www.wup-rzeszow.pl. Znajduje się tam m.in. Roczny Plan Działania dla programu na 2015 rok.

redakcja@rzeszow-news.pk

Reklama