Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

Pamiątkowe płyty, które zostaną umieszczone w deptaku na ul. 3 Maja w Rzeszowie cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Do tej pory ponad 300 mieszkańców Rzeszowa zakupiło „cegiełki”. Ci, którzy mają ochotę znaleźć się w „alei zasłużonych”, mają szanse do 17 marca zamówić imienną płytę.

Na początku lutego ruszyła sprzedaż pamiątkowych płyt, które zostaną umieszczone w nawierzchni modernizowanego deptaku przy ul. 3 Maja.

– Płyty pamiątkowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Już ponad 300 mieszkańców takie „cegiełki” nabyło. W zdecydowanej większości to osoby prywatne, ok. 30 proc. stanowią firmy – informuje Andrzej Świder, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.

Początkowo pamiątkowe płyty można było kupić do końca lutego, ale miasto zdecydowało się, że termin ten zostanie wydłużony.

– Mamy jeszcze ok. 200 płyt, które można zamawiać do 17 marca – mówi Andrzej Świder.
Pamiątkowe płyty są w kolorze jasnoszarym o wymiarach 30 cm na 60 cm i będą grawerowane jednolitą czcionką wytłoczoną w płycie.

– Zamawiający będzie mógł sobie zażyczyć, aby zostało tam wygrawerowane jego imię i nazwisko (osoby prywatne) lub nazwa firmy z dopełnieniem czy ona się zajmuje – np. „Jan Kowalski – usługi remontowo-budowlane” – wyjaśniał szef MZD.

Pamiątkowe płyty umieszczane będą według kolejności zgłoszeń w dwóch rzędach od zbiegu ulicy Zamkowej i Alei Lubomirskich, w ciągu nowego deptaka na ul. 3 Maja, w kierunku Kościoła Farnego. Będą się one znajdować na głównej jezdni, a nie tak ja planowano na początku, w chodnikach. Koszt takiej „cegiełki” to 250 zł.

Sprzedaż płyt okolicznościowych jest prowadzona przez Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie, (ul. Targowa 1)  od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00, tel. 17 748 37 00, e-mail: sekretariat@mzd.erzeszow.pl.

Obecnie prace związane z modernizacją deptaka są na etapie zakończenia robót podziemnych. W przyszłym tygodniu od strony ul. Zamkowej ma rozpocząć się układanie płyt.  Cała inwestycja ma zostać zrealizowana zgodnie z umową do 3 maja. Czy jednak będzie to możliwe w związku z ostatnimi odkryciami archeologicznymi?

– Prace zakończą się przed Świętem Paniagi – zapewnia Andrzej Świder. – Niemniej jednak prace archeologiczne, które zostały rozszerzone, kolidują częściowo z pracami i powodują spowolnienie robót budowlanych. Oczywiście, liczyliśmy się z tym, ale chyba nie do końca w takim zakresie, ponieważ najpierw były trzy, a teraz mamy już sześć stanowisk archeologicznych – dodaje.

Podczas prac wykopaliskowych odnaleziono drewniane belki, które prezydent Rzeszowa chce wyeksponować, aby turyści odwiedzający stolice Podkarpacia mogli się cieszyć dodatkową atrakcją.

– To kwestia zamówienia odpowiedniej szyby. Nie wpłynie to na opóźnienie inwestycji – twierdzi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Podkreśla, że o ewentualnych opóźnieniach zadecydują kwestie archeologiczne, których nikt nie jest w stanie przewidzieć. Jeśli zaś chodzi o podgrzewane deptaki – wciąż w ratuszu nie zapadła jednoznaczna i ostateczna decyzja.

Modernizacją ulicy 3 Maja zajmuje się firma Strabag. Inwestycja będzie kosztowała ponad 7 mln zł. Dotychczasową kostkę brukową zastąpią płyty granitowe z jasnego kamienia. Będą one miały szerokość 60 na 90 cm. W części deptaka, po której mogą jeździć samochody, płyty będą miały 30 na 60 cm.

Na ul. 3 Maja będą też nowe nasadzenia – 25 lip drobnolistnych o wysokości 4 metrów, które zostaną uformowane na kształt kuli. Deptak po przebudowie ma nawiązywać do wyglądu ul. 3 Maja sprzed drugiej wojny światowej.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama