Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Na ochronę i ratowanie zabytków Podkarpacie otrzymało w tym roku tyle samo pieniędzy ile w ubiegłym. Najwięcej dotacji przyznano na obiekty znajdujące się na terenie dawnego województwa przemyskiego. W Rzeszowie dla 9 obiektów. 

Województwo podkarpackie dostało z budżetu państwa 9 mln 392 tys. zł. Na renowację rzeszowskich zabytków przeznaczono 345 tys. zł.

Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na remont i konserwację fundamentów, ścian i sklepienia cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Targowej, rekonstrukcję i renowację stolarki okiennej dworu w Słocinie, czy remont elewacji frontowej i detali architektonicznych kamienicy przy al. Piłsudskiego 5. 

Najwięcej, bo 90 tys. zł, przeznaczono na remont kaplicy pw. św. Huberta w Miłocinie. Te pieniądze wystarczą na odnowienie malowideł ściennych, wymianę okien i renowację stolarki drzwiowej.

O dotację mogli starać się wszyscy właściciele i posiadacze zabytków wpisanych do rejestru. Do podkarpackiego konserwatora zabytków złożono 359 wniosków. Ostatecznie dofinansowanie otrzymało 230 obiektów. Prawie połowa wniosków dotyczy dawnego województwa przemyskiego. 

 – Pierwszeństwo miały te zadania, które były rozpoczęte w latach ubiegłych i są kontynuowane. Chodzi o to, żeby jak najszybciej je zakończyć. Np. w kościołach jest to ważne, gdzie stoją rusztowania i prace prowadzone są na wysokościach – mówi Beata Kot, podkarpacki konserwator zabytków. 

Komisja oceniająca wnioski brała pod uwagę także wartość zabytkową obiektów, sposób prowadzenia wcześniejszych prac konserwatorskich, i jak do tej pory właściciele dbali o zabytki. 

Wśród podkarpackich zabytków, których remont będzie dofinansowany, są także kościół parafialny w Gawłuszowicach (konserwacja polichromii), kamienica Orsettich w Jarosławiu (konserwacja i restauracja elewacji), klasztor oo. Bernardynów w Leżajsku (konserwacja ołtarza bocznego), kościół oo. Franciszkanów w Przemyślu (konserwacja polichromii).

Pełną listę przyznanych dotacji możecie znaleźć na stronie www.wuozprzemysl.pl.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama