Zdjęcie: Kamil Pudełko / Rzeszów News

122 tysiące osób aktywowało na Podkarpaciu bon turystyczny. Bon jest ważny do końca marca 2022 roku.

Od sierpnia ub. r. rodzice za wypoczynek z dzieckiem mogą płacić bonem turystycznym. W całym kraju z bonów może skorzystać ponad 4 mln osób. Do tej pory aktywowano ponad 2,4 mln bonów. Na Podkarpaciu uprawnionych jest 225 tys. osób, z czego aktywowano dotychczas 122 tys., a całkowicie wykorzystano ponad 30 tysięcy bonów.

Bon jest ważny do końca marca 2022 roku. Można z niego skorzystać nie tylko w wakacje, ale również przez cały rok. – Z tygodnia na tydzień coraz więcej osób uprawnionych aktywuje swój bon turystyczny – twierdzi Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS w województwie podkarpackim. 

Na Podkarpaciu znacznie wzrosła liczba osób, które w całości wykorzystały bon – z 12 tysięcy w czerwcu do 30 tys. obecnie. Nadal jednak wielu mieszkańców naszego regionu nie aktywowało bonu – 103 tys. Dotychczas bonami zrealizowano płatności na ponad 43,7 mln zł. Na Podkarpaciu można go wykorzystać w ponad 1000 miejsc.

– Dotychczas najwięcej bonów aktywowano w województwie mazowieckim – ponad 645 tys. i w śląskim – 476 tys. – porównuje Wojciech Dyląg. 

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin, a także dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku COVID-19. Bon przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500 plus”. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony. Aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego. Trzeba go aktywować. Można to zrobić w dowolnym momencie.

– Warto jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę i aktywować go wcześniej. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS wybieramy zakładkę – Ogólny, a następnie – Polski Bon Turystyczny. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze – zaznacza rzecznik Dyląg.  

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Lista podmiotów, które respektują bon, jest dostępna na www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel. Więcej informacji na temat bonu można znaleźć na stronie internetowej ZUS. Można także dzwonić na infolinię – tel. 22 11 22 111.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama