Zdjęcie: Piotr Woroniec Jr / Rzeszów News

Wielu z was na to czekało. Tegoroczny sezon pokazów fontanny multimedialnej w Rzeszowie czas zacząć. W poniedziałek (24 kwietnia) pierwszy pokaz o 13:00.

Jeżeli jest w Rzeszowie jakaś atrakcja turystyczna, która przyciąga tysiące ludzi, to bez wątpienia można do niej zaliczyć fontannę multimedialną w pobliżu Zamku Lubomirskich. Fontanna została otwarta w 2013 roku, kosztowała ponad 7 mln zł.

Inwestycja miała wielu krytyków, że miasto wydaje ciężkie miliony na kolejną błyskotkę. Nawet jeśli przyjmiemy, że część tych opinii nie jest wzięta z powietrza, to giną one przy frekwencji na pokazach. Fontanna była „strzałem w dziesiątkę”.

Tegoroczny sezon pokazów wodnej atrakcji rusza w poniedziałek (24 kwietnia). Rozpocznie się o godz. 13:00 najpierw pokazem dla dzieci (kompilacja utworów z bajek dzieci).

Na 17:00 zaplanowano pokaz dzienny („Set Fire to the Rain” – Adele, „Uptown Funk” – Mark Roson, Bruno Mars, „Moves Like Jegger” – Maroon 5), a o 21:00 pokaz wieczorny (Depeche Mode – „Policy of Truth”, Muse – „Panic Station”, Coldplay – „Princess of China”).

Pokazy we wspomnianych godzinach będą się odbywały przez cały tydzień. Od 4 września do 15 października pokaz wieczorny będzie o 20:00.

Największym zainteresowaniem cieszą się pokazy specjalne fontanny – w każdą sobotę. Pierwszy będzie 29 kwietnia, a w nim dwa repertuary: „Walka Tytanów” z udziałem aktorów rzeszowskiego Teatru Maska oraz „Folk dookoła świata”. Pokaz rozpocznie się 21:00.

Ta godzina będzie obowiązywała do 13 maja, a potem do połowy lipca pokazy specjalne odbywać się będą o 21:30. Sobotnie pokazy specjalne fontanny mają trwać do końca września.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Repertuar pokazów specjalnych uzupełniać będą te, które wprowadzono w ub. r. – „Magia kina” i „Sporty ekstremalne” i sprzed dwóch lat – „Historia Muzyki” i „Innowacyjny Rzeszów”. „Magia kina” i „Sporty ekstremalne” w tym roku po raz pierwszy zostaną zaprezentowane 6 maja.

Fontanna multimedialna w Rzeszowie jest trzecią co do wielkości budowlą tego typu w Polsce. Składa się z pięciu niewielkich fontann kwiatów, jednej fontanny mokrej w kształcie koła z wyciętą ćwiartką oraz najważniejszej, fontanny multimedialnej.

Pokazy są mieszaniną efektów wodnych, świetlnych, laserów, dymu oraz obrazów wyświetlanych na ekranie wodnym. Efekty wizualne są zsynchronizowane z dźwiękiem i muzyką. Rzeszowska fontanna multimedialna jest obecnie jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie instalacji w Polsce, a nawet w Europie.

Przed fontanną znajduje się amfiteatr na 300 miejsc zbudowany na skarpie, dzięki czemu pokazy są bardzo dobrze widoczne. Pod powierzchnią, centralnie pod fontannami znajduje się pomieszczenie, w którym umieszczone jest m.in. komputerowe centrum sterowania fontanną. Wokół budowli posadzono ponad 4 tysiące drzew i krzewów.

Podczas budowy fontanny zamontowano prawie 1600 dysz, z których woda może być wyrzucana nawet na 8 metrów. Roczne otrzymanie fontanny waha się w granicach 600 tys. zł.

(ak, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama