Prawdziwa gratka dla fanów modelarstwa. Od poniedziałku do piątku w Galerii pod Ratuszem w Rzeszowie będzie można oglądać kartonowy model pancernika „Bismarck”, autorstwa rzeszowianina Artura Reslera.

Kartonowy model niemieckiego pancernika z okresu II wojny światowej zdobył mistrzostwo świata pod koniec lipca w Bułgarii, w Starej Zagorze, gdzie odbyły się mistrzostwa Modeli Okrętów. W konkursie wzięło udział 208 modeli, m.in. z Chin, Polski, Włoch i Rosji. W konkurencji kartonowych okrętów wzięło udział około 40 modeli.

Tytuł mistrza świata zdobył model pancernika „Bismarck”, który wykonał Artur Resler z Rzeszowa. Resler nad stworzeniem pancernika pracował przez ponad trzy lata – od stycznia 2010 roku do maja 2013 roku.

„Bismarck” został wybudowany w skali 1:200, ma ok. 126 cm długości i 18 cm szerokości. Składa się z 8 tys. elementów, jest idealnym odwzorowaniem pancernika „Bismarck”.

– Najtrudniejsze do wykonania przy budowie modelu były tzw. Relingi, czyli barierki, które od podstaw wykonywałem z drutu. Wymagały one sporej precyzji i cierpliwości. Dużym wyznaniem było również wykonanie takielunku, czyli zespołów lin rozpiętych między masztami. Na niektóre odcinki lin wykorzystałem cienkie nitki z rajstop, które… „podprowadziłem” mojej żonie. Oczywiście później jej odkupiłem z nawiązką – mówił w jednym z wywiadów Artur Resler.

Od poniedziałku do piątku (20-24 października) model „Bismarcka” będzie można oglądać w Rzeszowie w Galerii pod Ratuszem w godzinach 7:30-15:30.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama