Zdjęcie: Materiały organizatorów
Reklama

Rzeszów włączył się do ogólnopolskiej akcji „Wymiana Ciepła”. W poniedziałek na Rynku stanie specjalny namiot. Każdy, kto ma niepotrzebne ciepłe ubrania, może zostawić je na specjalnym wieszaku.

Idea akcji jest prosta. Każdy, kto chce się podzielić ciepłymi rzeczami w dobrym stanie, może zostawić je na wieszaku, a osoby, które potrzebują ciepłych ubrań mogą je wziąć. Oczywiście, wszystko za darmo. Ustawione wieszaki zapełniane są ciepłymi ubraniami. Każdy może pomóc i na wieszaku zostawić ciepłą kurtkę, płaszcz, polar czy sweter.

„Wymiana Ciepła” to akcja zainspirowana podobną inicjatywą z Budapesztu. Tam 21-letni aktywista Zsigmond Gerloczy ustawił bardzo podobny wieszak, a przedsięwzięcie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. W kilkadziesiąt godzin akcja ogarnęła całe Węgry. To prosty pomysł – bez pieniędzy, zadęcia, instytucji, tylko ludzie-ludziom.

Akcja jest także bardzo popularna w USA. W Polsce włączyło się do niej już kilkanaście miast, m.in. Warszawa, Wrocław, Łódź, Olsztyn, Radom, Sosnowiec, Koszalin, Poznań i Mińsk Mazowiecki.

„Marzniesz? Weź sobie ubranie! Chcesz pomóc? Zostaw ciepłą kurtkę, płaszcz, polar, sweter na wieszaku” – w taki sposób organizatorzy zachęcają do pomagania innym.

Do „Wymiany Ciepła” przyłączył się także Rzeszów. – To był odruch serca – mówi Jolanta Przybyłowicz z rzeszowskiego Studia Figura, która jest organizatorem rzeszowskiej akcji „Wymiana Ciepła”.

W poniedziałek (30 stycznia) na Rynku w Rzeszowie o godz. 10:00 stanie specjalny namiot, do którego będzie można przynieść ciepłe ubrania lub też sobie jakieś wziąć.

– Namiot będzie stał na Rynku. Liczymy, że mieszkańcy Rzeszowa włączą się do akcji. Można przynosić polary, swetry, kurtki, szale, czapki, rękawiczki… Namiot będzie zadaszony i będzie czynny całą dobę. Ubrania można zostawić i wziąć o dowolnej porze – zapowiada Jolanta Przybyłowicz.

Akcję „Wymiana Ciepła” w Rzeszowie poparł prezydent miasta Tadeusz Ferenc, który zgodził się na postawienie na Rynku namiotu. Ubrania można zanieść bezpośrednio na wieszak lub jak wygodniej przynieść do Studia Figura przy ul. Architektów 3a (za bramką) a jego pracownicy przetransportują je na wieszaki na Rynku.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: