Reklama

Doczekamy się wreszcie Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego. Od poniedziałku (9 marca) będzie on testowany. To oznacza, że kierowcy muszą się przygotować na utrudnienia w ruchu.

Rzeszowski Inteligentny System Transportowy, który jest częścią potężnego programu transportowego (ponad 330 mln zł) ma ogromne opóźnienia. Miał działać od czerwca ub. r. Wdrażaniem RIST (87 mln zł), który obejmował m.in. przebudowę rzeszowskich skrzyżowań, montaż tablic elektronicznych informujących o utrudnieniach w ruchu, zajmuje się hiszpańska firma ACISA.

Urząd Miasta w Rzeszowie jest bardzo niezadowolony, że prace nad RIST tak się przeciągają. Ratusz w ub. r. twierdził wprost, że miasto zostało przez Hiszpanów oszukane. ACISA tłumaczyła się, że miała kłopot m.in. z uzyskaniem pozwoleń z Zakładu Energetycznego na podłączenie tablic elektronicznych.

Na terenie miasta zamontowano kilkanaście tablic, ale od wielu miesięcy jedyne, co wyświetlają, to napis: „Test systemu”. Podobnie jest z tablicami na przystankach autobusowych. Te tablice mają informować pasażerów o przyjazdach autobusów i ewentualnych opóźnieniach.

Wydaje się, że Hiszpanie wreszcie uporali się problemami. W poniedziałek (9 marca) zaczyna się testowanie RIST, to jednak nie oznacza, że cały system ruszy z kopyta.

Na początek na rzeszowskich skrzyżowaniach odbywać się będzie elektroniczne liczenie samochodów. Przed sygnalizacjami świetlnymi w jezdniach zostały wbudowane specjalne pętle indukcyjne. Sygnalizacja będzie reagować w zależności od tego, ile aut czeka na zielone światło.

W praktyce ma być tak, że jeżeli przed skrzyżowaniem w jedną stronę czeka tylko kilka aut, to zielone światło dla kierowców będzie się świeciło krócej. W pozostałych kierunkach, jeśli będzie więcej samochodów, czas zielonego światła będzie dłuższy. Tego typu testy w pierwszej kolejności będą przeprowadzone na al. Powstańców Warszawy, Armii Krajowej, Rejtana, ul. Krakowskiej, Witosa i Batalionów Chłopskich.

Testy elektronicznego liczenia samochodów będą trwały do 13 marca.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: