Zdjęcie: materiały prasowe

Mira Krupa, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Rzeszowie, została jedną z najmłodszych pisarek w historii! Dzięki udziałowi w konkursie „Popisz się talentem”. 

Opublikowana przez wydawnictwo Nowa Era książka z jej opowiadaniem detektywistycznym – „Detektywi w akcji” – właśnie ma swoją premierę. Można ją kupić w internetowym sklepie Nowej Ery, a cały dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany na cele charytatywne.

Maja Krupa, uczennica trzeciej klasy OSM w Rzeszowie, została laureatką 6. konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”, organizowanego przez Nową Erę. To największy w kraju konkurs dla młodych pisarzy, w którym nagrodą dla 33 laureatów jest prawdziwy literacki debiut.

W tym roku jury zaprosiło uczniów podstawówek, w tym także z Ukrainy, by napisali opowiadanie detektywistyczne. Młodzi tropiciele tajemnic przysłali aż 1507 opowiadań, w których odkrywali różne sekrety, rozwiązywały zagadki i usiłowały znaleźć odpowiedzi na ważne pytania.

Spośród nich jury wybrało 33 teksty, które właśnie zostały opublikowane w książce pokonkursowej „Detektywi w akcji”. Można w niej znaleźć również opowiadanie „Dlaczego warto sprzątać?” wspomnianej Miry Krupy.

 Tom zawiera 33 emocjonujące, zabawne i wzruszające opowiadania dzieci, które z jednej strony mają wielką wyobraźnię, a z drugiej są uważnymi obserwatorami otaczającego je świata – komentuje Małgorzata Jankowska z wydawnictwa Nowa Era i jurorka konkursu.

– Mamy nadzieję, że książka zainspiruje również inne dzieci do twórczego pisania. Dlatego jak co roku, zamieściliśmy w niej specjalną sekcję aktywnościową, z różnymi literackimi ćwiczeniami i zabawami, które pomogą chętnym w stworzeniu własnego opowiadania – dodaje Jankowska.

Konkurs „Popisz się talentem” jest organizowany przez Nową Erę od 2017 r. Obecnie to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce, wspiera dzieci i młodzież w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudza ich kreatywność i talent, poszerza kompetencje i zainteresowania czytelnicze.

We wszystkich 6. edycjach konkursu wzięło udział 18 500 uczniów z całego kraju. Ich opowiadania ocenia jury: Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk), Rafał Witek (autor powieści dla dzieci), Wojciech Widłak (autor książek dla dzieci), Monika Hałucha (PS IBBY) oraz Małgorzata Jankowska (Nowa Era).

Jury przyznaje nagrody w dwóch grupach: I-IV oraz V-VIII klasa. W każdej co roku wyłania 15 laureatów, których opowiadania są potem publikowane. Do tej pory ukazało się 5 książek: “Ukryte światy”, “Tajemnicza wyprawa”, “Wielka księga Marzeń”, “Zwierzaki mają głos” i “Startujemy w przyszłość”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Poniżej fragment tekstu utalentowanej uczennicy z Rzeszowa:

Wróciłam do pokoju, rozejrzałam się i zauważyłam buteleczkę z napisem „mały jak komar”. Wypiłam łyk i stałam się nagle całkiem mała. Wtedy zobaczyłam, że w ścianie, przy której stałam, jest niewielka dziurka. Weszłam w nią, a po kilku krokach zobaczyłam malutkie miasteczko.

– Kim jesteście? – zapytałam napotkane istoty.

– Krasnalami! – odpowiedziała jedna z nich. – Witaj. Mam na imię Koltek i mam sto lat.

– A ja jestem Lucynka i mam siedem lat. Jestem człowiekiem i przyszłam tu, bo… i opowiedziałam Koltkowi i innym całą moją historię.

– Przykro mi. My, krasnale kradniemy jedną do trzech rzeczy u niesprzątających, tak na miesiąc-dwa – tłumaczył. – Ale jeden krasnal się zbuntował i kradnie o wiele więcej rzeczy, i u niesprzątających, i u tych, co sprzątają.

– Okropność! – zawołałam. – Do głowy przyszedł mi pewien pomysł.

“Dlaczego warto sprzątać”, Mira Krupa 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama