Wraca temat budowy Via Carpathia. Podkarpacki europoseł PiS Tomasz Poręba apeluje do premier Ewy Kopacz, by rząd zgłosił szlak drogowy do tzw. planu Junckera.

Plan szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera zakłada wygospodarowanie 315 mld euro na pobudzenie europejskiej gospodarki. W ramach tego planu będą realizowane inwestycje dotyczące m.in. transportu, innowacyjności oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Polska do „planu Juncera” zgłosiła 250 projektów.

Tomasz Poręba, europoseł PiS, uważa, że w tym planie powinna się znaleźć także Via Carpathia, o której w ostatnich tygodniach znów było głośno po zamknięciu petycji ws. budowy szlaku przez Komisję Petycji Parlamentu Europejskiego. Zdaniem Poręby „plan Junckera” jest szansą na to, że szlak zostałby jednak zrealizowany po tym, gdy w ub. r. PE nie zgodził się na to, by Via Carpathię wpisać do europejskiej sieci transportowej TEN-T.

– KE daje nam kolejną szansę na poprawę infrastruktury we wschodnich regionach. Powinniśmy ją wykorzystać – uważa europoseł PiS Tomasz Poręba.

– Budowę drogi Via Carpathia powinniśmy wyłączyć ze wszelkich sporów politycznych i potraktować ją jako strategiczny polski interes narodowy. Dlatego liczę, że tym razem polski rząd podejmie wszelkie możliwe kroki, aby doprowadzić do jej budowy” – dodaje Tomasz Poręba.

Większe bezpieczeństwo Europy Wschodniej

Zaapelował do premier Ewy Kopacz o podjęcie natychmiastowych działań i wykorzystanie wszystkich możliwych środków, jakie może dać „plan Junckera”, by doszło do realizacji – zdaniem Poręby – strategicznego dla Polski Wschodniej szlaku komunikacyjnego.

„Na tę chwilę w sieci bazowej znajduje się tylko i wyłącznie odcinek Lublin-Rzeszów. Natomiast z inicjatywy Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla w Kontrakcie Terytorialnym wpisany został do realizacji odcinek Rzeszów-Babica. Potrzebą chwili jest więc wpisanie odcinka od Babicy do Barwinka, do granicy ze Słowacją, co pozwoliłoby na otwarcie Polski na południe Europy i na wzmocnienie współpracy ekonomicznej i handlowej na środkowo-wschodniej flance Europy” – czytamy w liście europosła Poręby.

„Nie ma najmniejszej wątpliwości, że droga Via Carpathia to większe bezpieczeństwo Europy Wschodniej, poprawa dostępności transportowej oraz wzrost inwestycji gospodarczych, co przyczyni się do szybszego rozwoju ekonomicznego regionu Polski Wschodniej i całego kraju. Potrzebą chwili jest więc realizacja i budowa wszystkich odcinków szlaku Via Carpathia od granicy ze Słowacją do granicy z Litwą” – dodaje Tomasz Poręba.

List europosła PiS został skierowany do wiadomości minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak, wiceministra Zbigniewa Rynasiewicza oraz marszałka podkarpackiego Władysława Ortyla.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama