Zdjęcie: Pixabay

Podkarpacka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa zachęca do udziału w Dniu Otwartym Inżyniera Budownictwa, który w sobotę (25 września) odbędzie się w Rzeszowie. 

Budowa, eksploatacja czy remont własnego obiektu zawsze budzą wiele pytań i wątpliwości. Inżynierowie budownictwa postanowili wesprzeć Polaków w tych działaniach i służyć radą w ramach ogólnokrajowej, jednodniowej akcji w punktach konsultacyjnych.

Tylko w 2020 roku Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wydał 121 366 pozwoleń na budowę budynków jednorodzinnych i 11 557 zezwoleń na budowę budynków wielorodzinnych. W tym samym czasie oddano do użytku 92 266 nowych budynków mieszkalnych, z czego 96,8 proc. stanowiły budynki jednorodzinne (dane GUS).

Średni czas trwania budowy takiego budynku wynosi ok. 38,5 miesiąca. By zrealizować tego typu inwestycję, trzeba załatwić liczne formalności i podjąć wiele decyzji, które z pewnością będą miały wpływ na kolejne dziesiątki lat życia w tym budynku, czyli jego eksploatację.

– Zdrowie, bezpieczeństwo i komfort mieszkańców budynku zależą zatem od ich wyborów na tym początkowym etapie, ale również od regularnych, wykonywanych przez fachowców, kontroli stanu obiektu i jego instalacji – podkreśla Grzegorz Liszcz z Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Rzeszowie. 

Głównym celem akcji „Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa. Budowa, eksploatacja, remont Twojego obiektu” jest pomoc właścicielom domów jednorodzinnych, przedstawicielom wspólnot mieszkaniowych, a także edukacja, przybliżenie społeczeństwu zawodu inżyniera budownictwa jako zawodu zaufania publicznego.

W Rzeszowie „Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa” odbędzie się w sobotę (25 września) w POIIB przy ulicy Krakowskiej 289. Początek o godz. 9:00.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama