Zdjęcie: Materiały Resovii Rzeszów

Władze Podkarpacia podpisały umowę z Urzędem Miasta w Rzeszowie na finansowanie budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego.

Umowę w czwartek w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim podpisali marszałek Władysław Ortyl i prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Umowa kończy kilkumiesięczną batalię na temat sposobu finansowania i utrzymania Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego, które ma powstać przy ulicy Wyspiańskiego w Rzeszowie na terenach obecnego stadionu Resovii. 

Podpisane porozumienie zakłada, że samorząd podkarpacki przekaże na inwestycję 25 proc. kosztów, ale nie więcej niż 8 mln zł. 50 proc. pokryje Ministerstwo Sportu i Turystyki, pozostałe 25 proc. miasto Rzeszów. 

– Kończymy długotrwałe dyskusje na temat Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie. Dziś wreszcie znalazły one swój finał – mówił w czwartek Władysław Ortyl.

Z ulgą odetchnął również Tadeusz Ferenc. – Dziękuję, że ten dzień nastał, chociaż to wszystko przeciągało się prawie na lata. Natychmiast rozpoczniemy procedurę przeglądnięcia dokumentów, dostosowania do nowych przepisów, które obowiązują i będziemy się brać za robotę – mówił Ferenc.

I dodawał nieco uszczypliwie:- Ten zapis „nie więcej jak 8 mln zł” nie powinien być wpisany, bo trudno powiedzieć, ile będzie ostatecznie kosztować inwestycja.

– Możemy jeszcze negocjować  – odpowiedział Ortyl.

– Bardzo chętnie – ucieszył się Ferenc.

Zdjęcie: Michał Mielniczuk / Podkarpacki Urząd Marszałkowski

Podpisane porozumienie między samorządami ma ogromne znaczenie, ponieważ od jego zawarcia ministerstwo uzależniało przekazanie 16-milionowej dotacji.  Całość inwestycji szacowana jest na 32 mln zł.

Inwestycja zakłada przebudowę stadionu Resovii, budowę zaplecza socjalnego z 9 szatniami, zaplecza trenerskiego, gabinetów lekarskich i do badań antydopingowych, krytej sześciotorowej bieżni o długości 330 m oraz bursy dla 90 młodych sportowców.

Ratusz w optymistycznych planach zakładał, że Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki powstanie w 2019 roku, ale bardziej realny jest termin 2021 roku. Miasto będzie jego inwestorem i weźmie na swoje barki koszty utrzymywania obiektu.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama