Zdjęcie: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
Reklama

Przejmująca twarz starego mężczyzny – taki widok przedstawia “Portret starca” Artura Grottgera, który trafił do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

ALEKSANDRA WOJNAROWSKA

Muzeum Okręgowe kolejny raz kupiło cenny obraz. Tym razem to “Portret starca” z ok. 1867 roku autorstwa Artura Grottgera (1837 – 1867) – wybitnego twórcy romantyzmu, słynącego ze znakomitych portretów, ilustracji, autora sławnego patriotycznego cyklu “kartonów” o Powstaniu Styczniowym.

Ten cenny nabytek pochodzi z kolekcji prywatnej. Muzeum kupiło go za 148 tys.  zł. Zakup był możliwy dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który wyłożył 110,4 tys.  zł. Brakująca kwotę dołożył samorząd podkarpacki, pod którego kuratelą jest placwka kultury.

“Portret Starca” to dziesiąty obraz, który udało się kupić muzeum na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Jest on niezwykle istotnym dopełnieniem “Galerii Malarstwa Polskiego”. W ub. r. muzeum kupiło „Anemony w zielonym wazonie” Tadeusza Makowskiego.

Obraz ma wymiary 45 na 35 cm i sygnowany jest monodramem AG. Dzieło sztuki przedstawia oblicze brodatego mężczyzny. Na prawie neutralnym tle, jaśniejszym z jednej strony, za włosami portretowanego widoczna jest przejmująca twarz z lewego profilu, w lekkim pochyleniu głowy otoczonej siwymi włosami i okazałej równie siwej brody.

– Grottger uwidocznił psychologiczną prawdę oblicza starszego mężczyzny, pełną szlachetności w oddaniu głębi jego oczu – wyjaśnia Maria Stopyra, kurator wystawy.

– Portret skupia uwagę widza na delikatnym światłocieniu i psychologiczną charakterystyką przedstawionego człowieka. Wizerunek ma wąską gamę barw; jasnych skontrastowanych z ciemnymi i dzięki temu to nieznane dzieło cechuje wyjątkowa harmonia i elegancja – dodaje.

Portret jest oprawiony w złocistą ramę. Obraz powstał w Paryżu i był jednym z ostatnich, który namalował Grottger.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: