Fot. Materiały Fundacji Nie Zapomnij o Nas. Na zdjęciach Helena Marusarzówna

Od 21 do 25 czerwca najnowsza seria „Portrety wojenne. Kobiety” będzie wyświetlana w Kinie za Rogiem Café w Rzeszowie (ul. Świętego Mikołaja 6).

– Każdy dokument opowiada o jednej z pięciu Polek: Halinie Szwarc, Władysławie Macieszynie, Helenie Marusarzównie, Wandzie Gertz, Halinie Szymańskiej, które swoją odwagą, a niekiedy brawurą, wpisały się do historii naszego kraju – podkreśla Patrycja Komisarczuk z rzeszowskiego Kina za Rogiem Café.

„Portrety Wojenne. Kobiety” to półgodzinne opowieści – połączenie filmowego dokumentu z komiksem i wzbogacone o wywiady z ekspertami. Bilety kosztują zaledwie 5 zł. Rezerwacje na stronie www.kzrcafe.pl. 

Halina Szwarc to wybitna agentka AK-owskiego wywiadu, jest najmłodszą i jedną z najzdolniejszych kobiet polskiego wywiadu, nazywaną przez niektórych polską „Matą Hari”, działała pod pseudonimami „Ryszard” i Jacek II”, zdobyła bezcenne dla aliantów informacje, które przyczyniły się do skrócenia II wojny światowej. Do wywiadu wstąpiła mając 16 lat.

Helena Marusarzówna to najlepsza polska zawodniczka narciarska w latach 1936-1939, w marcu 1940 roku złapało ją Gestapo, osadzono ją w więzieniu Muszynie, potem w Nowym Sączu, a następnie w Tarnowie, do końca nie zdradziła swoich towarzyszy z konspiracji. Została rozstrzelana w Pogórskiej Woli 12 września 1941 roku. Miała zaledwie 23 lata.

Halina Szymańska z kolei była „asem polskiego wywiadu” w czasie II wojny światowej. To właśnie ona miała być tajnym kontaktem szefa niemieckiej Abwehry Wilhelma Canarisa, który próbował porozumieć się z aliantami, by obalić Adolfa Hitlera. Po wojnie pozostawała w cieniu, emigrowała z Wielkiej Brytanii do USA, gdzie zmarła w 1989 roku.

Władysława Maciesza to wybitna kurierka z czasów II wojny światowej, przewoziła meldunki na trasie Warszawa–Wiedeń, budowała siatkę wywiadowczą w Rzeszy. Dostarczyła do Wiednia meldunek o nowej broni Hitlera V-1, skąd powędrował do Londynu. Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Wanda Gertz, jedna z najdzielniejszych Polek, która w męskim przebraniu wyruszyła na front I wojny światowej. Całe swoje życie oddała wojsku m.in. współtworząc Organizację Przysposobienia Wojskowego Kobiet, blisko współpracując z marszałkiem Józefem Piłsudskim, organizując oddział dywersji i sabotażu kobiet podczas II wojny światowej.

Plan projekcji:

– 21 czerwca, godz. 18:00 – Portrety wojenne. Halina Szymańska

– 22 czerwca, godz. 18:00 – Portrety wojenne. Helena Marusarzówna

– 23 czerwca, godz. 18:00 – Portrety wojenne. Halina Szwarc

– 24 czerwca, godz. 17:00 – Portrety wojenne. Władysława Macieszyna

– 25 czerwca, godz. 17:00 – Portrety wojenne. Wanda Gertz

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama