Słuchać czy czytać? To hamletowskie pytanie postawili pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, którzy dla czytelników przygotowali audiobooki, które w całości można odsłuchiwać za darmo. Znajdziecie  bajki dla dzieci, poezję, a nawet teksty naukowe.

Audiobooki dziś są bardzo popularną formą kontaktu z literaturą piękną. Wielu z nas lubi ubrać słuchawki i rozkoszować się pięknymi, głębokimi i melodyjnymi głosami, które czytają naszą ulubioną prozę czy poezję. Audiobooki przychodzą również z pomocą, gdy chcemy poszerzyć nasze horyzonty naukowe.

Dlatego też na przeciw oczekiwaniom swoich czytelników wychodzi Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, która przygotowała specjalne nagrania dla mieszkańców stolicy Podkarpacia.

Ich twórcy starannie dobierali repertuar, promując m.in.  twórczość najlepszych podkarpackich poetów, prozaików, gawędziarzy i cenionych naukowców, o których istnieniu większość z nas czasem nie ma pojęcia.

Kotula junior, Czarnota…

Wśród nich znajdziemy takie postaci jak: Bogusław Kotula, który jest  synem Franciszka Kotuli, znanego  i cenionego etnografa, historyka i folklorysty, który zajmował się kulturą i tradycją Rzeszowa oraz Pogórza Rzeszowskiego.

W związku z czym Kotula junior, podobnie jak ojciec, swoją drogę zawodową postanowił związać z etnografią. Okazało się jednak, że ten kierunek nie daje spełnienia, dlatego też Bogusław Kotula postanowił się zwrócić w stronę literatury. To, co otrzymał w spuściźnie po ojcu, to z pewnością miłość do Rzeszowa, bo właśnie temu miastu Kotula poświecił znaczą część swojego dorobku literackiego, zyskując sławę barwnego gawędziarza.

Na nagraniach przygotowanych przez WiMBP możemy usłyszeć „Nie balim się Rzeszowa”, który czyta Rafał Potocki.

Kolejną, niemniej intrygującą postacią,  jest  nieżyjący już Marek Czarnota. Ten niezwykły bibliofil, wybitny znawca Rzeszowa, zaangażowany w wiele wydarzeń kulturalnych, polonista oraz pracownik magistratu zawsze bardzo cenił sobie miejsce swojego zamieszkania, dlatego też Rzeszowowi poświęcił wiele książek. Jedną z nich są „Podania, legendy i opowieści z Rzeszowa i okolic”, które na audiobooku możemy usłyszeć w wykonaniu  Pawła Gładysia.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Z kolei Alicja Ungeheuer-Gołąb najbardziej kocha swoją rodzinę i dzieci, ponieważ  im poświeciła nie tylko własną twórczość, ale również pracę zawodową, ponieważ pracuje w Uniwersytecie Rzeszowskim jako wykładowca w Katedrze Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej.

Bajeczki jej autorstwa zachwycają niejednego małego czytelnika, który z przyjemnością sięga po nie wielokrotnie, dlatego też przygotowano z myślą o dzieciach i ich rodzicach audiobook „Nie bój się, mamo! Twórczość dla dzieci i dorosłych”, gdzie teksty Ungeheuer-Gołąb czytają Kamil Tokarz i Katarzyna Mieszawska.

Twórczość Lenkowskiej

Wśród audiobooków nie brakuje również nagrań tekstów naukowych. Jednym z nich jest książka  prof. Jadwigi Szymczak-Hoffn „Życie towarzyski i kulturalne Rzeszowa w dobie autonomii Galicji” w wykonaniu Anny Hetmańskiej oraz książka prof. Kazimierza Ożoga „Polszczyzna przełomu XX i XXI wieku: wybrane zagadnienia”, bardziej znana jako „Coca cola jest spoko”, ponieważ ten właśnie napis znajduje się na okładce i zapada w pamięci o wiele dłużej. Tekst ten czyta Jan Niemaszek.

Najbardziej klimatyczne są oczywiście te nagrania, w których słyszymy poezję. A i takich WiMBP przygotowała niemało. Pojawiają się audiobooki z twórczością Krystyny Lenkowskiej „I nic się nie stało”, którą odczytuje sama autorka, a wtóruje jej muzyka Mikołaja Babuli, Janusza Pasterskiego „Perseusz wychodzi wieczorem” – czyta Jan Niemaszek oraz poetów z rzeszowskiej grupy literackiej „DRAGA” – Stanisława Dłuskiego, Mariusza Kalandryka, Grzegorza Kociuby oraz Andrzeja Topczyja.

Wszystkie nagrania w całości można odsłuchać za darmo na stronie: e-biblioteka.rzeszow.pl/pl-PL/dokumenty-dzwiekowe/audiobooki

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama