Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News

Do 15 marca mieszkańcy Rzeszowa mogą decydować, czy chcą, by do miasta została włączona cała gmina Świlcza i sześć sołectw z podrzeszowskich gmin. W piątek rozpoczęły się konsultacje społeczne.

Konsultacje społeczne to część administracyjnej procederu związanej z procesem poszerzenia granic administracyjnych miasta. W piątek zakończyły się konsultacje w gminie Boguchwała dotyczące przyłączenia do Rzeszowa części sołectwa Racławówka. Wyniki nie są jeszcze znane.

Teraz w konsultacjach mogą brać udział mieszkańcy Rzeszowa. W poprzednich latach zawsze i w przeważającej większości popierali plany ratusza, by stolica Podkarpacia była większa. Rzeszowianie od piątku mogą wyrażać swoje opinie dotyczące przyłączenia do Rzeszowa całej gminy Świlcza i sześciu sołectw z podrzeszowskich gmin: części sołectwa Racławówka (Racławówka Doły) z gminy Boguchwała, sołectw Miłocin i Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski oraz sołectw Zaczernie, Nowa Wieś i części sołectwa Jasionka z Gminy Trzebownisko.

Ankieta dotycząca włączenia gminy Świlcza jest w żółtym kolorze, ta dotycząca włączenia sołectw – niebieska. Wyrażenie opinii polega na umieszczeniu znaku X w odpowiedniej rubryce: „Jestem za”, „Jestem przeciw”, „Wstrzymuję się”. Pod ankietą należy się również podpisać.

Ankiety można pobrać i złożyć w: Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Rzeszowa w ratuszu (ul. Rynek 1); Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta Rzeszowa (ul. Okrzei 1, pl. Ofiar Getta 7, ul. Kopernika 15); Punktach Obsługi Mieszkańców – al. Witosa 21 (hipermarket „bi1”), al. Kopisto 1 (Centrum Kulturalno-Handlowe Millenium Hall), ul. Krakowska 20 (Galeria Handlowa Nowy Świat), al. Rejtana 65 (Centrum Handlowe Plaza) i al. Piłsudskiego 44 (Galeria Rzeszów).

Ankiety dostępne są także w siedzibach Rad Osiedlowych oraz siedzibach jednostek organizacyjnych miasta Rzeszowa. Konsultacje trwają do 15 marca.

W najbliższą niedzielę (19 lutego) odbędą się również konsultacje w domach strażaka w Świlczy o godz. 11:30, Bratkowicach – 12:00 oraz Mrowli – 15:00.

Wyniki konsultacji społecznych w Rzeszowie i w pozostałych gminach zostaną dołączone do wniosku o poszerzenie granic miasta. Wniosek do końca marca musi trafić do wojewody podkarpackiego, potem wojewoda swoją opinie przekaże do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczną decyzję w sprawie poszerzenia granic Rzeszowa w lipcu podejmie Rada Ministrów, czyli rząd.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama