Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News
Reklama

Po półtorarocznej walce w końcu ustalono termin przeprowadzenia referendum na temat przyłączenia gminy Krasne do Rzeszowa. Mieszkańcy będą głosować 9 grudnia br. 

Termin referendum wyznaczył komisarz wyborczy. W niedzielę 9 grudnia br. mieszkańcy będą odpowiadać na jedno pytanie: “Czy jest Pani/Pan za połączeniem Gminy Krasne z Gminą Miasto Rzeszów?”.

Referendum to efekt wyroku, który zapadł 19 października w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Mieszkańcy gminy Krasne o przeprowadzenie referendum walczyli od sierpnia 2017 roku, bo to właśnie wtedy złożono wniosek o jego przeprowadzenie.
W listopadzie referendum zablokował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, twierdząc, że pytanie pozostawia zbyt szerokie pole do interpretacji.

Mieszkańcy wówczas złożyli skargę do NSA. Ten sprawę skierował ponownie do WSA, który dał „zielone światło” do przeprowadzenia referendum. Gmina zaskarżyła ten wyrok do NSA, ale jej skarga kasacyjna została odrzucona w październiku br. została odrzucona. 

Gmina wcześniej próbowała także zablokować referendum, kwestionując autentyczność podpisów pod wnioskiem referendalnym. Do prokuratury złożono wówczas pismo, w którym stwierdzono, że na 1135 podpisów 400 sfałszowano.

Warto przypomnieć, że poprzednie referendum w gminie Krasne odbyło się w 2016 roku. Wówczas ok. 62 proc. mieszkańców gminy zagłosowało przeciwko włączaniu gminy do Rzeszowa. Za było ok. 37 proc. Frekwencja wyniosła 56 proc.

Dla Rzeszowa negatywnie wypadały także przez ostatnie dwa lata konsultacje społeczne – za każdym razem mieszkańcy gminy Krasne byli na „nie”, choć w tym roku zadecydowały o tym jedynie dwa głosy.

Warto też dodać, że po październikowych wyborach samorządowych, w 15-osobowej Radzie Gminy, aż 9 radnych będzie spoza komitetu Wilhelma Woźniaka (Razem dla Gminy), który w wyborach na wójta w drugiej turze pokonał Jacka Maternię (popierany przez PiS). Woźniak, należący do Platformy Obywatelskiej, jest przeciwko włączaniu gminy do Rzeszowa. 

Jeszcze w tym tygodniu władze miasta mają się spotkać z radnymi z komitetów Głos Mieszkańców Gminy Krasne (z tego startował Jacek Maternia) i Porozumienia Samorządowo-Gospodarcze „Razem” (opozycja wobec Wilhelma Woźniaka). Ratusz chce ich przekonać, by poparli włączenie gminy do Rzeszowa. Ten scenariusz jest bardzo prawdopodobny. 

Na pozytywnym wyniku referendum, tym razem będzie zależeć także PiS, bo dla nich to kolejna szansa na przejęcie rządów w Rzeszowie. Pozytywny wynik referendum, a potem zgoda rządu PiS na włączenie gminy do stolicy Podkarpacia, oznacza przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa. Odbyłyby się one za rok. 

Aby wyniki referendum były ważne musi w nim wziąć udział co najmniej 30 procent uprawnionych do głosowania.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

4 KOMENTARZE

  1. Panie Wojcie
    Bardzo mi Pana szkoda.Przy takim stopniu nienawisci ze strony Pana przeciwnikow,poszukalbym sobie innego zajecia.Szkoda Pana zdrowia i zycia,aby walczyc z psychopatami.Dziwie sie jeszcze ,iz po takiej fali oszczerstw pod Pana adresem,chce sie Panu jeszcze walczyc.Niech ida do Rzeszowa,niech maja ten raj.Tylko co oni beda robic jak juz beda w tym raju?Bedzie chyba koniec swiata,Chyba ze wezma Ferenca na tapete i go szybko wykoncza.Totalna patologia.

  2. Patrzcie jak gmina za wszelką cenę nie chce referendum(dlaczego wójcie? 🙂 ) Sfałszowano 400 podpisów, no i nawet jeśli to co Ci szkodzi przeprowadzić legalne referendum, tam wtedy uczciwie wyjdzie, czy mieszkańcy są za przyłączeniem czy przeciw, widać ktoś się boi o siebie i tylko siebie(no może kilku swoich kolesi). Widać to ewidentnie i dlatego drodzy mieszkańcy idźcie głosować, żeby się przekonać kto miał racje Wilhelm czy Ferensizm.

  3. Toż to farbowany lis Wili przed wyborami wypisał się z PO i w ten sposób oszukał wyborców. Szampan pewno mu smakował ale już niedługo zacznie być gorzki jak rada obniży uposażenie do minimum bo co by nie powiedział oszczędności należy zacząć od niego. Pewno jak kac mu przejdzie to do niego dotrze że ma tylko 6-ciu radnych a to mu wystarczy tylko na cichy płacz.

Comments are closed.