Reklama

Gwałtowne opady deszczu w piątkowe popołudnie w Rzeszowie. Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, poprosiła Ministerstwo Obrony Narodowej, by wysłano żołnierzy do usuwania skutków nawałnicy. 

 

TEKST AKTUALIZOWANY

Burza z intensywnymi opadami deszczu przechodzi przez całe Podkarpacie. Jak poinformowała wieczorem Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik wojewody podkarpackiego, najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach rzeszowskim, łańcuckim, przemyskim i przeworskim.

– Wojewoda Ewa Leniart zwróciła się do ministra obrony narodowej z wnioskiem o skierowanie do działań wojska. Ma ono pomóc w prowadzeniu działań związanych z usuwaniem skutków nawałnicy – przekazuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

W Rzeszowie zalane są m.in. ulice Okulickiego, Siemaszkowej, Witosa i Grunwaldzka. Czytelnicy Rzeszów News przekazują, że zalana jest cała ulica Krakowska, pod wodą jest też ulica Karkonowska. Na osiedlu Matysówka zalało ulicę Skalistą. „Woda jest już w piwnicach, a przy kolejnym deszczu będzie w domach” – alarmuje Izabela.

Dostajemy sygnały o zalanych podrzeszowskich miejscowościach. „Pod wodą jest Zabratówka, Błędowa Tyczyńska i Hermanowa” – pisze Łukasz. Fatalnie wygląda sytuacja w Chmielniku. „Woda wchodzi przez okna” – pisze Łukasz. Pod wodą jest także rozlewnia wody „Alfred” w Chmielniku. Zalane są inne miejscowości: Hyżne i Kielanówka.

350 interwencji 

W Jaworniku Polskim w powiecie przeworskim porwany przez wodę został wóz strażacki. Po godz. 18:00 strażacy poinformowali nas, że na Podkarpaciu interweniowali już 350 razy, z czego prawie 130 razy w samym tylko Rzeszowie.

– Najtrudniejsza sytuacja w regionie jest w powiecie rzeszowskim. Pompujemy wodę z zalanych domów i posesji, udrożniamy rowy i usuwamy połamane gałęzie z dróg – mówi bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Zagrożone są podrzeszowskie miejscowości: Dylągówka, Hyżne, Kielnarowa i Tyczyn. – Prosimy mieszkańców, aby zabezpieczyli swoje domy – apeluje rzecznik Betleja. Do usuwania skutków burzy zaangażowanych jest ponad 1000 strażaków.

Wieczorem służby wojewody podkarpackiego poinformowały, że mieszkańcy Rzeszowa muszą być przygotowani do ewakuacji ze swoich domów. Więcej TUTAJ

Nieprzejezdne drogi 

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie poinformowała nas, że z uwagi na intensywne opady deszczu została uszkodzona nawierzchnia drogi wojewódzkiej 835 w miejscowości Hadle Szklarskie gminie Jawornik Polski (pow. przeworski). 

– Droga jest całkowicie zablokowana w kierunku Dynowa – przekazuje nam podkom. Ewelina Wrona z KWP Rzeszów.

Z kolei w Birczy w powiecie przemyskim nieprzejezdna jest droga krajowa nr 28 i nie można zorganizować objazdów. Nieprzejezdna jest także droga wojewódzka 884 w miejscowości Przedmieście Dubieckie. Ona także jest zalana.  

Wieczorem Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, poinformował, że jego resort wysyła w teren powiatu przeworskiego 100 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy będą pomagać strażakom.

(ram, cm, jg)

 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama