Powstanie wielkopolskie. W Rzeszowie otwarto plenerową wystawę

Reklama

Wystawa „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919” stanęła przed budynkiem Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Na kilkunastu planszach przedstawiono przyczyny, przebieg i skutki zwycięskiego zrywu sprzed 103 lat.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

W poniedziałek, 27 grudnia, przypada 103. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Po raz pierwszy będzie to święto państwowe. Apelowały o to wielkopolskie instytucje i stowarzyszenia zajmujące się edukacją i upowszechnianiem historii.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. 

Plenerową wystawę prezentowaną w Rzeszowie przygotowali historycy poznańskiego oddział IPN-u. Na planszach przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z powstaniem wielkopolskim: jego genezę, wybuch i przebieg, zarówno od strony militarnej, jak i dyplomatycznej. Autorzy ekspozycji chcieli też pokazać udział Wielkopolan w walkach o granice całej II RP.

– To powstanie było nie tylko aktem odwagi, męstwa i determinacji, ale także jednym z nielicznych tak dobrze przygotowanych i przeprowadzonych zrywów narodowych – mówiła podczas otwarcia wystawy Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. – Wielkopolanie dali rodakom sygnał, że trud poniesiony w walce o ojczyznę będzie nagrodzony – dodała wojewoda.

Ta sama wystawa prezentowała jest także w innych polskich miastach, m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

(la) 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama