Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Justyna Łuczaj Salej
Reklama

Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego będą zaangażowani do filmu fabularnego pt. „Koński ogon”. Zdjęcia rozpoczną się latem 2019 roku. 

Jak poinformował dr Maciej Ulita, rzecznik UR, autorką scenariusza i reżyserką filmu jest Justyna Łuczaj Salej, wykładowca na Wydziale Sztuki UR. Łuczaj Salej jest  absolwentką Liceum Plastycznego w Krośnie, Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie, Wydziału Reżyserii łódzkiej „filmówki” oraz doktorantką IV roku Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich. 

Justyna Łuczaj Salej brała dotychczas udział w realizacji m.in. seriali „Dziki obiad Łukasza Łuczaja” i „Karpaty Dyzajn”dla Canal+.

„Koński ogon” będzie pełnometrażowym fabularnym debiutem reżyserki. Projekt otrzymał dotację Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Opiekunem artystycznym filmu jest prof. Mariusz Grzegorzek, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Prof. Grzegorzek jest również promotorem, film będzie doktoratem autorki.

„Koński ogon” ma być uwspółcześnioną, „śmietnikową” wersją mitu o Edypie. Akcja filmu osadzona będzie wśród ludzi z marginesu, bohaterowie jednak pragną doświadczać miłości i piękna. Mit jest opowieścią starającą się wyjaśnić sens życia. Obecny w nim jest również motyw nadprzyrodzony. Właśnie poprzez przyrodę, jej dzikość, piękno oraz wybryki manifestuje się siła wyższa w „Końskim ogonie”.

– „Koński ogon” to świat w rui. Rządzony popędem i przemocą. Każdy każdego chce wykorzystać. Jakby zbyt gwałtownie, za mocno, bo zaraz dopadnie go śmierć. Egzotyczny kwiat zanim przekwitnie wydaje z siebie najintensywniejszy zapach i kolor, ale ten aromat już trąci rozkładem. W szaleństwie, gnoju, krwi i mleku, pomiędzy końskimi zadami, stertami śmieci, załatwiane są te sprawy najważniejsze. Błaganie o miłość – mówi o filmie Justyna Łuczaj Salej. 

Zdjęcia do filmu rozpoczną się latem 2019 roku. W wielu rolach reżyserka obsadzi studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wkrótce rozpoczną się również castingi do wciąż jeszcze nie obsadzonych ról.

„Koński ogon” ma być trudnym, ale porywającym przedsięwzięciem artystycznym. Ambitnym z wielu powodów. Podejmuje odważne tematy, jest skomplikowany inscenizacyjnie – wielu bohaterów, realizacja zdjęć na Podkarpaciu, trudne sceny z dzieckiem i zwierzętami. Trudność filmu ma polegać również na wykreowaniu bardzo specyficznego świata, języka i przede wszystkim bohaterów.

W projekt, oprócz wielu debiutantów, będę zaangażowani również wybitni i doceniani artyści. Za zdjęcia ma odpowiadać Małgorzata Szyłak („Komunia”, „Dzikie róże”), za montaż Paweł Laskowski, który uczestniczył w powstawaniu filmów m.in. Wojciecha Smarzowskiego.

Film będzie produkowany przez Studio Filmowe Indeks, które umożliwia debiut projektom nastawionym na ryzyko poszukiwań i eksperymentów artystycznych. Ostatnia produkcja Indeksu „Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc została obsypana nagrodami m.in. na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, była też pokazywana na wielu festiwalach m.in. Berlinie.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.