Architekci z Rzeszowa wyróżnieni w międzynarodowym konkursie [WIZUALIZACJE]

Magdalena i Cezary Szpytmowie z Politechniki Rzeszowskiej wyróżnieni w konkursie „Centrum Wiedzy Cognitarium”.

 

Dr inż. arch. Magdalena Szpytma i dr inż. arch. Cezary Szpytma, którzy są wykładowcami Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej, oraz ich współpracownicy Wojciecha Fałata i Agaty Podolec z Autorskiego Studia Architektury z Rzeszowa zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie architektonicznym na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej „Centrum Wiedzy Cognitarium” przy ul. Śniadeckich w Koszalinie.

W konkursie wzięło udział aż 44 pracowni architektonicznych z kraju i zagranicy. – Wiele projektów zaprezentowało ponadprzeciętny wysoki poziom – zaznaczył przewodniczący sądu konkursowego arch. Jerzy Szczepanik-Dzikowski.

Otwartość na miasto

Uczestnicy konkursu mogli wybrać dowolną lokalizację na terenie Politechniki Koszalińskiej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Zdecydowaliśmy się na bezpośrednie sąsiedztwo pomnika Płomienne Ptaki autorstwa Władysława Hasiora i budynku głównego Politechniki Koszalińskiej. Idea projektowa polegała na uhonorowaniu światowej klasy dzieła sztuki poprzez subtelną, eteryczną formę budynku, podobnie jak pomnik płynnie wynurzającego się z otaczającego terenu – tłumaczy dr inż. arch. Cezary Szpytma. 

– Zaprojektowaliśmy obiekt zintegrowany z miastem i kampusem uczelni. To miejsce spacerów, otwarte na otoczenie, miasto i jego mieszkańców. Otwartość ta jest akcentowana na wszystkich polach: od usytuowania i skierowania budynku w kierunku miasta, przez dostępność zewnętrza, transparentność elewacji, po jednoprzestrzenność wnętrza – dodaje dr inż. arch. Magdalena Szpytma.

– Ważnym elementem nadającym charakter budynkowi jest wkomponowana w jego bryłę „latarnia” z wahadłem Foucaulta. Latarnia jest elementem widocznym z daleka, w
naturalny sposób budzącym zainteresowanie – twierdzą autorzy.

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama